Ceres z Agrofertu postaví v Maďarsku pekárnu za 1,5 miliardy korun
Maďarský výrobce pekařských a cukrářských výrobků Ceres Sütöipari ze skupiny Agrofert plánuje za 24 miliard forintů (1,5 miliardy Kč) postavit v průmyslovém parku ve městě Tata na severozápadě země závod na výrobu chleba.
Budapešť/Praha 12. listopadu (ČTK) - Agentuře MTI to sdělil výkonný ředitel společnosti István Mikos. Manažer upřesnil, že výstavbu závodu o rozloze 14.000 metrů čtverečních bude financovat mateřská skupina Agrofert. "Maďarsko pro nás bylo, je a bude perspektivní trh," uvedl na dotaz ČTK mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský s tím, že investice skupiny se bude pohybovat kolem 55 milionů eur (1,3 miliardy Kč). To odpovídá téměř 90 procentům částky, kterou uvádí Mikos.
Do roku 2027 chce maďarský podnik v závodě vyrábět denně 100 tun chleba, který by následně dodával vedle Maďarska také partnerům v Česku, na Slovensku a v dalších zemích, dodal Mikos.
Společnost Ceres Sütöipari je právním nástupcem györských pekáren založených v roce 1951. Její obrat loni podle MTI činil přes 12 miliard forintů (754 milionů Kč). Od roku 1990 se firma zaměřuje na trvanlivé a krájené pečivo a v tomto segmentu dosáhla vedoucího postavení na maďarském trhu, uvedl Agrofert. Kolem 80 procent obratu společnosti pochází z prodeje výrobků s delší trvanlivostí. Jde o různé druhy chlebů, koláčů nebo piškotů.