Aktuality
Kongres Obalko připravil české obalové experty na blízkou budoucnost
Obalové tsunami, tak znělo hlavní motto letošního, již jedenáctého ročníku největšího českého a slovenského obalového kongresu, který se konal ve dnech 19. a 20. října 2023 v Praze. „Při jen letmém pohledu na obalovou legislativu, která se chystá na evropské úrovni, nám výraz tsunami přišel více než přiléhavý. Cílem kongresu bylo především připravit české a slovenské obalové profesionály na to, co přijde v blízké budoucnosti. Věříme, že se nám to podařilo,“ komentuje výběr letošního tématu a cíl kongresu Kateřina Osterrothová, která je programovou ředitelkou kongresu.
Plzeňská továrna Ball vyrobí ročně miliardy nápojových plechovek
Novou továrnu na výrobu plně recyklovatelných hliníkových nápojových plechovek, postavenou na ploše přes 47.000 metrů čtverečních, představila v Plzni americká korporace Ball.
Robotické rukavice pomohou ovládat dopravní konvoje
Konvoje aut, dronů, lodí či zásobovacích vozíků ovládané robotickými rukavicemi, to už není vzdálená budoucnost. Tým výzkumníků z Centra dopravního výzkumu (CDV) a odborníků společnosti IMSEA vyvíjí přenosnou platformu spojenou s virtuální realitou, která uživatelům umožní ovládat autonomní dopravní systémy pomocí gest rukou. Výzkum s názvem RoTAS podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR) částkou 5,6 milionu korun v Programu DOPRAVA 2020+.
Firmy očekávají pro příští rok lepší tržby, ale ve hře je horší platební morálka odběratelů
Firmy z východní Evropy včetně Česka se pro příští rok nejvíce bojí ohrožení svojí ziskovosti. Ačkoli počítají se zvýšením tržeb, nejsou si jisté, zda jim inflace umožní promítnout tento nárůst také do výsledků hospodaření. Průzkum pojišťovny pohledávek Atradius také ukázal, že na trhu panuje obava ze zhoršení platební morálky odběratelů. V jejím důsledku by pak části podniků hrozily problémy s nedostatkem hotovosti.
Většinu zlatých medailí na brněnském veletrhu AnimalTech získali čeští výrobci
Většinu zlatých medailí na brněnském veletrhu AnimalTech získali čeští výrobci. Bodovala různorodá technika pro chov i rostlinnou výrobu, ale také krmná směs pro nosnice s konopným semínkem. Jedna zlatá medaile míří k japonskému výrobci Kubota Corporation za kombinovaný lis. Předání medailí bylo součásti slavnostního zahájení veletrhu.
Desetimiliardová investice do papírny Mondi Štětí přináší 200 nových pracovních příležitostí
Společnost Mondi Štětí, největší výrobce papírových obalů a buničiny na českém trhu, rozšiřuje výrobu produktů. Díky investici ve výši 10 miliard korun najde uplatnění na desítkách různých pozic napříč odděleními od výroby až po administrativu bezmála 200 lidí.
V Brně vznikla speciální divize Future Farming pro dodávky technologií pro moderní zemědělství 4.0
Future Farming zřídil ve čtvrtém kvartále 2022 novou divizi Development, která začala třetím stranám dodávat nové technologie pro moderní zemědělství. “Chceme, aby se naše nová divize Development do pěti let stala významným hráčem na nově vznikajícím trhu,” říká jednatel Future Farming Martin Podoba. Jednou z prvních zakázek nově utvořené divize byla dodávka aeroponického systému pro nový Mendelův skleník v Brně.
Na třeboňské Agrico dopadá nižší zájem o chov prasat, ve hře je i propouštění
Třeboňská firma Agrico, jež dodává stájové technologie pro chov prasat i skotu, eviduje nižší poptávku po vybavení vepřínů. Negativně ji ovlivňuje nízká výkupní cena vepřového i fakt, že mnozí tradiční chovatelé končí.
Tetra Pak odejde po 62 letech z Ruska, investice zastavil už v březnu
Švédsko-švýcarská společnost Tetra Pak, která vyrábí potravinové obaly, odejde po 62 letech z Ruska. Svých ruských aktiv se zbaví. Místní vedení na činnost Tetra Paku naváže pod jiným jménem, nový subjekt však nebude s firmou provázán. Informovala o tom agentura Reuters. Tetra Pak odchod zdůvodňuje dopadem sankcí na vývoz do Ruska.
INTEMAC otevřel experimentální prostor pro testování digitalizace, automatizace i robotizace
Výzkumné a inovační centrum INTEMAC otevřelo 1. června v jihomoravské Kuřimi testovací prostor pro průmysl 4.0. Takzvaný testbed mohou firmy využít jako experimentální pracoviště pro testování, simulace a nové scénáře moderní výroby. K dispozici tu budou mít například automatizovanou jednotku na odbavení kusové výroby, autonomní zásobovací vozítko, kamerové systémy kontroly kvality nebo lokalizaci pohybu v prostoru.