
Ruští výrobci hnojiv chtějí zvýšit podíl na globálním trhu na 25 procent
Ruští výrobci hnojiv chtějí do roku 2030 zvýšit svůj podíl na světovém trhu na 25 procent z nynějších 20 procent, a to navzdory clům EU, která mají prakticky zastavit dovoz ruských hnojiv do unie. Orientovat se chtějí převážně na země skupiny BRICS, jako je Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Řekl to prezident ruského Svazu výrobců hnojiv Andrej Gurjev při setkání s prezidentem Vladimirem Putinem.
Moskva 18. července (ČTK) - Evropská unie zavedla nová cla na ruská hnojiva. Ta začala platit 1. července a během tří let se postupně zvýší až na úroveň, která fakticky znemožní dovoz. Rusko mělo dříve na dovozu hnojiv do EU podíl 25 procent.
"Nebojíme se žádných cel ani tarifů. Trh je velký, hlavní je, že se přesouváme konkrétně na trh zemí BRICS," řekl Gurjev. Trh BRICS má podle něj na celkové spotřebě minerálních hnojiv v současnosti podíl téměř 50 procent a bude nadále růst. Dodal, že vývoz do Indie se v posledních letech zvýšil čtyřnásobně.
Rusko je největším světovým vývozcem hnojiv. Podle Gurjeva, který je bývalým ředitelem a hlavním akcionářem předního ruského producenta hnojiv Phosagro, se v zemi letos vyrobí 65 milionů tun minerálních hnojiv.
Velcí ruští výrobci, včetně firem Phosagro, Uralkali, Eurochem, Acron a Uralchem, vyrábějí a vyvážejí fosfátová, potašová a dusíkatá hnojiva. Gurjev uvedl, že očekává, že ceny hnojiv se kvůli novým clům EU zvýší až o 30 procent. Podle něj vysoké náklady na hnojiva v kombinaci se zákazem ruského dovozu donutí zemědělce v EU snížit osevní plochy a žádat o další dotace, napsala agentura Reuters.