Výroba českých pivovarů loni vzrostla, táhly ji pivní mixy

28.3.2013 13:03

Tuzemské pivovary loni uvařily meziročně o 2,75 procenta více piva. Nárůst produkce na zhruba 18 milionů hektolitrů byl způsoben zvýšením exportu bezmála o desetinu a poptávkou po pivních mixech. Rostl dále podíl lahvového a plechovkového piva na úkor sudového. Na tiskové

Tuzemské pivovary loni uvařily meziročně o 2,75 procenta více piva. Nárůst produkce na zhruba 18 milionů hektolitrů byl způsoben zvýšením exportu bezmála o desetinu a poptávkou po pivních mixech. Rostl dále podíl lahvového a plechovkového piva na úkor sudového. Na tiskové konferenci to dnes uvedl Český svaz pivovarů a sladoven. Přes stagnaci domácí spotřeby zůstávají Češi se 144 litry piva na hlavu ročně největšími pijáky piva na světě.

"Trendem roku 2012 jsou pivní mixy, jejichž spotřeba činila 434.000 hektolitrů, což je 5,5 procenta v off-trade (mezi balenými pivy)," uvedl předseda svazu František Šámal. Konzumace ostatních druhů piv podle něj stagnuje až mírně klesá. Rostoucí oblibě se těší piva v PET lahvích a plechovkách.

Zatímco prodej piva na domácím trhu vzrostl pouze o 1,45 procenta, a to především v důsledku rostoucí obliby ochucených nápojů na bázi piva, pivovary vyvezly o devět procent více zlatavého moku než v roce 2011. Nejvíce českého piva směřovalo do Německa, pomyslná druhá příčka z hlediska exportu patří Slovensku. Na třetí příčku se loni vyšvihlo Polsko, které předstihlo Rusko a Švédsko.

Podíl sudového a tankového piva loni klesl o tři procentní body na 43 procent, naopak balené pivo svůj tržní podíl zvýšilo na 57 procent. Ještě před několika lety mělo přitom čepované pivo na trhu nadpoloviční většinu. Výstav českých pivovarů loni mírně rostl druhým rokem po sobě. V letech 2009 a 2010 se produkce pivovarníků v důsledku ekonomické krize a zvýšení spotřební daně z piva výrazně propadla, v součtu téměř o patnáct procent.

V Česku působí šest velkých pivovarských skupin a 27 samostatných pivovarů. V posledních letech rychle přibývá minipivovarů, jejichž počet je odhadován na 160. Jejich produkce však podle odhadů nedosahuje ani jednoho procenta celkového tuzemského výstavu.

ČTK


▲ Nahoru
Automatizace a modernizace pivovarů 2020