Vyhláška o značení vína zavádí názvy oranžová nebo nefiltrovaná vína
Úprava vyhlášky k zákonu o vinohradnictví a vinařství nově zavádí definice, která vína mohou výrobci označovat jako oranžová nebo nefiltrovaná. Upravuje také mimo jiné pravidla označování na etiketách, která mají zabránit klamání spotřebitele. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zemědělství. Nová pravidla platí od 15. října.
Praha 12. října (ČTK) - Vyhláška nově stanovuje technologické postupy, kdy mohou vinaři používat daná označení. Ministerstvo uvedlo, že takzvaná oranžová vína získávají osobitou barvu a chuť dlouhou macerací. Nefiltrovaná vína neprochází v procesu zrání filtrací, a mají tedy přirozený zákal. Nově se definuje pétillant naturel (přirozeně šumivé) pro šumivá vína, která se před ukončením kvašení stáčí do lahví a nejčastěji uzavírají korunkovým uzávěrem.
Vyhláška také nově uvádí, že na etiketách vína mohou být symboly spojené s Českou republikou pouze na produkci z tuzemských hroznů. Jejich místo výroby nebo výrobce musí také mít k vyobrazení blízký geografický nebo historický vztah. Podle ministerstva to má omezit klamání spotřebitelů, což jsou případy, kdy se známá místa z ČR objevují na etiketách zahraničních vín. Nemůže se tak například stát, aby Pražský hrad byl na etiketě vína z Moldavska, uvedlo ministerstvo.
Vyhláška upravuje definici názvu panenská sklizeň, jak se může označovat víno z první sklizně hroznů. Nově mohou být hrozny sklizeny už ve druhém roce po výsadbě. U označení mladé víno se prodlužuje lhůta, do které se mohou tato vína prodávat do 30. dubna roku následujícího po sklizni.
Jako rezerva se mohou označovat šumivá vína, která zrála v lahvi na kalech nejméně 18 měsíců. Jako grand rezerva mohou být označena šumivá vína, která zrála nejméně 30 měsíců v lahvi na kalech.