Připravovaná strategie má posílit zpracování hovězího masa v Česku
Posílit zpracování hovězího masa v Česku by měla připravovaná strategie rozvoje sektoru skotu a hovězího masa, na které pracuje ministerstvo zemědělství. Podle ministra zemědělství Martina Šebestyána (za SPD) je potřeba diverzifikovat možnosti zpracování masa rozvojem regionálních jatek, faremního zpracování a krátkých dodavatelských řetězců. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo.
Praha 6. května (ČTK) - Ministr chce také jednat s obchodními řetězci o větším zastoupením českého hovězího masa na pultech nebo plánuje posílit spolupráci chovatelů a odbytových organizací.
V Česku se aktuálně chová téměř 1,4 milionu kusů skotu a soběstačnost v produkci hovězího masa dlouhodobě přesahuje 120 procent. Významná část produkce nicméně opouští Česko ve formě živých zvířat, například loni se jednalo zhruba o 274.000 kusů skotu, zatímco hovězí maso se zároveň dováží.
"Každé zvíře, které vyvezeme živé do zahraničí, znamená ztrátu pracovních míst i přidané hodnoty, která by měla zůstat doma. Cílem strategie, o které jsme dnes diskutovali, je, aby se více hovězího masa poráželo a zpracovávalo v Česku, a aby z toho měli prospěch domácí chovatelé, zpracovatelé i venkov," uvedl Šebestyán.
O strategii i o směru rozvoje celého odvětví v dalších letech a jeho výzvách dnes ministr jednal se zástupci profesních organizací, chovatelů a odborníků ze sektoru skotu a zpracování hovězího masa. Jejich připomínky ministerstvo do strategie zapracuje a následně ji představí veřejnosti.
Chovatelé i odborníci se podle ministerstva shodli, že jednou z cest pro podporu sektoru je i lepší uplatnění českého hovězího masa ve veřejném a institucionálním stravování, a také jasné označování původu masa a podpora domácích značek kvality. Důležitá je podle resortu také podpora exportu. Ještě letos by měl nastoupit agrární diplomat do Turecka, který by měl českým exportérům pomoci se vstupem na turecký trh.
Turecko je pro Česko perspektivním partnerem, ale tamní odběratelé nekoupí hovězí, které není z rituálních porážek. Provádět rituální porážky i pro komerční účely umožňuje od loňského dubna novela zákona na ochranu zvířat proti týrání.
Změna zákona měla mimo jiné zajistit, že se zvířata kvůli porážce podle náboženských pravidel nebudou muset vyvážet živá do zahraničí, místo toho se mělo vyvážet zpracované maso. Jedním z cílů bylo podpořit vývoz právě do Turecka. O licenci k provádění rituálních porážek ale dosud nezažádala ani jedna jatka v ČR. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva a veterinářů chybí k rituálním porážkám technologie. Šebestyán již dříve hovořil o možné úpravě pravidel rituálních porážek.
Ministerstvo do budoucna počítá také s cílenou podporou modernizace a digitalizace chovů a energetické a krmivové soběstačnosti podniků. Podpora by mohla částečně pomoct s výkyvy cen krmiv, energií i práce, na které je sektor citlivý. Součástí strategie jsou také ekologické zemědělství a pastevní chovy, které hrají důležitou roli v péči o krajinu, využití trvalých travních porostů a udržení života na venkově.