Kongres Obalko připravil české obalové experty na blízkou budoucnost
Obalové tsunami, tak znělo hlavní motto letošního, již jedenáctého ročníku největšího českého a slovenského obalového kongresu, který se konal ve dnech 19. a 20. října 2023 v Praze. „Při jen letmém pohledu na obalovou legislativu, která se chystá na evropské úrovni, nám výraz tsunami přišel více než přiléhavý. Cílem kongresu bylo především připravit české a slovenské obalové profesionály na to, co přijde v blízké budoucnosti. Věříme, že se nám to podařilo,“ komentuje výběr letošního tématu a cíl kongresu Kateřina Osterrothová, která je programovou ředitelkou kongresu.
Praha, 25. října 2023: Kongres navštívilo celkem 491 účastníků, což bylo rekordní číslo. Bylo předáno 41 trofejí pro nejlepší obaly, v 17 programových bodech vystoupilo 34 řečníků včetně tří klíčových, zaznělo 12 případových studií, debatovalo se ve dvou panelových diskusích a v nabídce byla návštěva čtyř provozů. Akci podpořilo 45 partnerů a 21 médií. V rámci speed-datingové platformy proběhlo 94 schůzek.
Profesní kongresy se neobejdou bez podporovatelů. Proto v úvodní části konference vystoupili tři zástupci zlatých partnerů tohoto ročníku – byli to Vojtěch Rosina ze společnosti Avery Dennison, Ivo Benda ze společnosti Greiner Packaging Slušovice a Martin Hejl z firmy Thimm.
Velkou dopolední panelovou diskusi nazvali pořadatelé trochu provokativně: Zůstane po obalovém tsunami v průmyslu kámen na kameni? Na toto téma diskutovali zástupci firem a organizací, které mají k obalům rozmanitý vztah. U jednoho stolu se sešli obchodníci (Jaroslav Vodáček, Tesco Stores), reprezentanti státní správy (David Surý, MŽP) a AOS (Zbyněk Kozel, Eko-kom; Hana Nováková, Envi-pak), producenti obalů (Ivo Benda, Greiner Packaging Slušovice; Martin Hejl, Thimm) nebo výrobci rychloobrátkového zboží (Thor Tummers, Unilever). Debatu moderoval Stanislav Břeň (Svět balení). Názory zaznívaly velmi rozmanité, ale ve vztahu k chystanému nařízení o obalech přicházela od zástupců průmyslu spíše skepse nebo obavy. Na druhou stranu je zřejmé, že průmysl bere novou legislativu jako fakt, na který je potřeba se připravit. V tuto chvíli nikdo přesně neví, v jaké podobě budou pravidla schválena a kdy budou uváděna do praxe evropských států. Z vyjádření zástupců průmyslu lze nicméně vyrozumět potřebu přijmout opatření, která povedou ke snížení dopadů výroby a používání obalů na životní prostředí.
12 případovek na 15 minut
Odpolední program byl rozdělen dva bloky, v prvním zaznělo sedm patnáctiminutových případových studií a v druhém zase pět. „Byla to ukázka toho nejlepšího a nejinspirativnějšího, co lze nyní na trhu nalézt. Jsem rád, že ve většině případů se nám podařilo zorganizovat prezentace vždy zástupce dodavatele i odběratele. Účastníci konference tak dostali komplexní obrázek o tom, co a jak se dělalo a jaké to mělo přínosy. Míra objektivity u takových vstupů je podstatně vyšší, než když své řešení představuje pouze dodavatel,“ domnívá se Jeffrey Osterroth.
Do malých obalových sérií se nikomu moc nechce – je to pracné, nákladné, rizikové. Ovšem pro marketing jsou limitované edice velmi atraktivní. Klára Šťastná (Budějovický Budvar) a Petr Kaczor (Thimm) ukázali, že s digitálním tiskem odpadne většina negativ a výsledkem je spotřebitelsky působivý obal.
Další případová studie byla prezentována na příkladu obalů pro sendviče a bagety od firmy Crocodille ČR. Zaměřila se na to, jak správná volba materiálu pro etikety, konkrétně CleanFlake od Avery Dennison, může hrát klíčovou roli při recyklaci, kdy nedojde ke znehodnocení cenné suroviny vlivem kontaminace z etikety. Prezentovali Aleš Paula (OTK printing & packaging) a Vojtěch Rosina (Avery Dennison).
Odstranit plast z balení masa není v blízké době pravděpodobné ani účelné. Ale zásadně lze snížit množství tohoto obalového materiálu. Ve své prezentaci to demonstroval Josef Hantsch (Maso Uzeniny Polička) na případu výměny plastových misek za flow-pack. Firma do něj nyní balí mleté maso a výsledek je okamžitý – 70% úspora primárního plastu, snížení energetické i materiálové náročnosti, lepší využití skupinového balení a logistických kapacit, a to při zachování recyklovatelnosti, stávajících linek a šíře typu potisku.
Plechovky se v posledních letech staly hitem nápojového průmyslu. Poskytují všechny potřebné funkce obalu, jejich udržitelnost ale přímo závisí na schopnosti třídění a následné recyklaci. Případová studie Martiny Vajskebrové (Plzeňský Prazdroj) a Attily Szabó (Canpack) ukázala, jak lze systematicky zvyšovat obsah recyklátu v plechovkách.
Obalové exponáty na pódiu
Obalový kongres OBALKO je v posledních letech doprovázen také galavečerem soutěže Obal roku. Během něho jsou slavnostně předávána ocenění pro nejlepší obaly a obalová řešení. Ceremonii přihlížely stovky odborných hostů. Výsledky letošního ročníku publikoval již časopis Svět balení č. 120/2023 a jsou k dispozici také na webu Obalového institutu Syba. V průběhu galavečera byly předány i ceny předsedkyně poroty Jany Žižkové. První místo získala firma Thimm s exponátem Box pro T-Phone launch, obal zadávala společnost T-Mobile. Na druhé příčce se umístila firma Van de Velde Packaging Unipap s obalovým řešením Adapt. Třetí místo patří dvěma společnostem – Antalisu za papírovou vázací pásku a Logiku za interaktivní box pro kočky Brit Care Cat.
Obal roku je jediná certifikovaná obalová soutěž určená pro české i zahraniční firmy, které se podílejí na zajímavém obalovém řešení. Cílem soutěže je vyzdvihnout a následně propagovat nejlepší myšlenky, inovace a technologie v oblasti balení, které se na trhu objevují.
Ceremonie Obal roku byla poslední částí formálního programu prvního kongresového dne. Večerní a noční hodiny patřily už jen zábavě a budování neformálních vztahů. Večerní Obalový Business Mixér přinesl poutavý program, mnoho dobrého jídla a pití a samozřejmě také diskusí a nových obchodních či přátelských vztahů, a to vše v havajském a surfařském stylu. Jak jinak, když bylo hlavním tématem kongresu právě obalové tsunami?
Za praxí do čtyř provozů
Pokud obaly člověka opravdu baví, chce je vidět také v praxi, tedy seznámit se s tím, jak jsou nasazeny v konkrétním provozu. K tomu slouží kongresová sekce Balení v akci. Druhý den se proto účastníci vydali do celkem čtyř provozů.
E-commerce je atraktivní oblast, do níž se hodně investuje. A investice směřují také do obalové techniky. V centrálním skladu značky DATART mají automatický balicí stroj Opera pro bezvýplňové balení B2C zásilek. Současně jsou přivedeny dopravníkové vstupy a celá technologie je začleněna do intralogistiky skladu. Účastníci si mohli prohlédnout i technologii elastického ovinování palet stretch hood pro paletování zásoby a osobních odběrů distribuovaných do sítě vlastních prodej či velkoobchodních partnerů. Exkurzi vedl Michal Prádl, vedoucí centrálního skladu řetězce DATART v Jirnech.
SAKO Brno má k dispozici první plně automatickou třídicí linku v České republice. Nové zařízení spuštěné v březnu nespoléhá na lidské oko, ale na automatiku a senzory. Linka za 330 milionů korun zvládne za hodinu roztřídit až 4,5 tuny plastu, papíru a kovu. Systém si poradí i s odpadem v pytlích, který roztrhne tak, aby k třídění postupoval už volně položený. Software rozpozná plasty podle tvaru, složení, a dokonce i barev.
Další výprava se vydala do byšického závodu Vitana, která spadá do skupiny Orkla Foods. Továrna funguje přibližně 100 let, pod značkou Vitana pak více než 70 let. Návštěvníci si prohlédli zejména automatickou linku na obaly pro jíšku, která se automaticky balí do papírových krabiček a finálně paletizuje. Během prohlídky, kterou vedl ředitel výrobního závodu Ludvík Gardoň, bylo možné vidět také balení marinád do skla či plastových obalů. I tento provoz je z převážné většiny automatizován.
Konečně čtvrtá skupina cestovala do závodu společnosti CIUR v Brandýse nad Labem, kde se zpracovávají odpady ze sběrového papíru a vedlejších papírenských produktů. Od svého založení v roce 1991 patří firma k lídrům v oblasti výroby celulózových vláken na bázi recyklovaného papíru. Osmdesát procent produkce je určeno na export do celého světa. V Brandýse nad Labem ročně zpracují více než 30 000 tun druhotných surovin a z recyklovaného mixu se vyrobí přes 60 výrobků. Návštěvníky přivítali tři členové vedení CIUR: Mojmír Urbánek (ředitel výroby a výzkumu), Jan Kühnel (manager kvality a technologie) a Václav Bassetto (manager pro ekologii a nákup surovin).
Rozsáhlá propagace po akci
Přestože se kongresu zúčastnil rekordní počet obalových profesionálů, organizátoři si uvědomují, že ne každý si dokázal udělat čas. I oni však budou zasaženi obalovým tsunami. Z tohoto důvodu budou informace a inspirace předané na kongresu sdíleny s celým trhem. A to v detailním kongresovém reportu, který bude distribuován společně s časopisem Svět balení (5000 distribuovaných výtisků), nebo na YouTube kanálu kongresu, kde budou videozáznamy vybraných prezentací. Zájemci o tyto a další informace se mohou přihlásit k odběru kongresového newsletteru.
Protože je zřejmé, že změny a výzvy přicházející na trh jsou dlouhodobé, organizační tým společnosti ATOZ Group již nyní plánuje další ročník kongresu OBALKO. Uskuteční se 17.–18. října 2024, a to opět v Aquapalace Hotelu Prague. Rezervaci termínu v kalendáři lze provést pomocí oficiálního .ICS souboru kongresu.