
Demonstrační farmy obdrží 19 milionů na ukázky automatizace a robotizace v zemědělství
Demonstrační farmy, které ostatním zemědělcům předvádí různé způsoby hospodaření, letos obdrží 19 milionů korun. Každá z vybraných farem bude moct žádat až o milion korun ročně.
Praha 14. ledna (ČTK) - Peníze půjdou například na individuální a skupinové konzultace nebo pořádání dnů otevřených dveří. Nově bude možné využít podporu také na ukázky automatizace či robotizace v živočišné výrobě. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zemědělství.
Demonstrační farmy poskytují ostatním zemědělcům poradenství a názorné ukázky postupů udržitelných způsobů hospodaření. Zájemci se nově v chovech hospodářských zvířat na demonstračních farmách mohou seznámit s moderními technologiemi, například automatizací a robotizací, s omezováním emisí skleníkových plynů, monitoringem zdravotního stavu zvířat, identifikací a lokalizací zvířat nebo biologickou ochranou ve stájích.
"Dosud se demonstrační farmy orientovaly na ukázky protierozní ochrany půdy, zachování půdní organické hmoty, integrované ochrany rostlin a ekologického zemědělství. V letošním roce se program nově zaměří také na oblast živočišné výroby. Chceme tak pomoci dalšímu rozvoji a modernizaci tohoto odvětví," uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Zemědělci, kteří se chtějí do programu zapojit, musí ode dneška až do 7. února odevzdat projekt s plánem činnosti na následující tři roky. Odborná komise složená ze zástupců ministerstva zemědělství, univerzit, výzkumných ústavů a nevládních neziskových organizací, následně vybere farmy, které budou moct požádat o dotaci.
Resort podpoří především podniky, kteří se zaměřují na inovaci a zavádění nových poznatků do praxe a jejichž osevní postupy i technologie odpovídají standardům dobrého zemědělského a environmentálního stavu (DZES) a jsou v souladu s národní legislativou. O dotaci mohli zemědělci poprvé žádat v roce 2017, kdy si podporu ve výši 3,6 milionu korun rozdělilo sedm farem.
Moderní technologie jsou podle analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací nejvíce rozšířené v chovech dojnic, nejčastěji chovatelé využívají automatické dojící systémy. Podle dřívějšího vyjádření společnosti AGRO-partner je v Česku automatizovaně dojeno deset až 11 procent krav pomocí zhruba 600 kusů dojících robotů. Takzvané precizní zemědělství chovatelé využívají také při monitorování plochy zvířat, příjmu krmiva nebo zdravotního stavu. Včasné odhalení klinických příznaků nemocí bylo jedním z hlavních důvodů, proč se moderní technologie začaly v praxi uplatňovat.
Z loňské analýzy vyplývá, že z 256 zemědělských podniků s chovem dojnic jich 176 využívá alespoň jednu z moderních technologií, mezi respondenty chovající prasata se jedná o 22 procent podniků. U chovů koz, ovcí či masného skotu jsou technologie méně rozšířené.