Coca-Cola zvýšila čtvrtletní zisk

13.2.2013 09:10

Čistý zisk americké společnosti Coca-Cola ve čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupl o více než desetinu na 1,87 miliardy dolarů (35 miliard Kč), protože silná poptávka na rozvíjejících se trzích kompenzovala pokles prodeje v Evropě. Oznámila to dnes firma, která je největším

Čistý zisk americké společnosti Coca-Cola ve čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupl o více než desetinu na 1,87 miliardy dolarů (35 miliard Kč), protože silná poptávka na rozvíjejících se trzích kompenzovala pokles prodeje v Evropě. Oznámila to dnes firma, která je největším výrobcem nealkoholických nápojů na světě.

Čtvrtletní tržby stouply o čtyři procenta na téměř 11,5 miliardy dolarů. Podle agentury Reuters však mírně zaostaly za očekáváním analytiků. Celkový objem prodeje se zvýšil o tři procenta, v Evropě se však prodej propadl o pět procent a v Číně o čtyři procenta. Výrazný nárůst firma zaznamenala například v Rusku a Turecku.

Společnost upozornila, že v letošním roce očekává nárůst nákladů na suroviny. Počítá rovněž s ostřejší konkurencí ze strany domácího rivala PepsiCo. Ten se nyní snaží zlepšit své aktivity v Severní Americe a podle analytiků přináší jeho úsilí ovoce. "Úspěch jednoho hráče má samozřejmě negativní dopad na úspěch ostatních," uvedl analytik Ali Dibadj ze společnosti Bernstein Research.

Coca-Cola vlastní více než 500 značek sycených i nesycených nápojů. Kromě hlavní značky Coca-Cola, která je považována za nejhodnotnější na světě, jí patří například značky Fanta, Sprite, Powerade a Minute Maid. Nápoje prodává ve více než 200 zemích světa. "V roce poznamenaném pokračující nejistotou ve světové ekonomice jsme dosáhli solidního růstu prodeje, tržeb i zisku," uvedl generální ředitel společnosti Muhtar Kent. Upozornil, že hospodářská nejistota přetrvává i na začátku letošního roku.

ČTK


▲ Nahoru
Automatizace a modernizace pivovarů 2020