Čínská CEFC převezme s partnery 79 procent v Pivovarech Lobkowicz
Čínská skupina CEFC převezme spolu s partnery podíl 79,4 procenta ve společnosti Pivovary Lobkowicz. Transakce má hodnotu 1,9 miliardy korun.
Šanghaj 5. září (zvláštní zpravodajka ČTK) - Čínská skupina CEFC převezme spolu s partnery podíl 79,4 procenta ve společnosti Pivovary Lobkowicz Group (PLG). Transakce má hodnotu 1,9 miliardy korun. Dokumenty dnes podepsali zástupci obou firem za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na oficiální návštěvě Číny. Kupujícím 79,4 procenta akcií se podle podepsaných smluv stává nově založená společnost LAPASAN, s.r.o., v níž drží většinový 70procentní podíl CEFC. Dvacetiprocentní podíl v novém podniku má společnost J&T Private Equity Group, deset procent pak generální ředitel a spolumajitel Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil.
Součástí uzavřených dohod je také právo Radila zvýšit svůj podíl na transakci v případě úspěšného naplňování obchodní strategie Pivovarů Lobkowicz o dalších deset procent. Ve funkci generálního ředitele PLG zůstává Radil. "Skupina Pivovary Lobkowicz Group reprezentuje tradiční produkci kvalitního českého piva. Zapojením investiční skupiny CEFC se nám otevírají nové možnosti výrazného posílení na asijských trzích,“ komentuje majetkovou změnu Radil. Noví vlastníci mají podle něj plnou důvěru v současný management a nastavenou novou strategii firmy.
"Respektujeme tradici českého pivovarnictví a piva, které je v české kultuře silně zakořeněné. České pivo dosahuje prvotřídní kvality a světového věhlasu. Vstup do skupiny Pivovarů Lobkowicz je pro nás zajímavou investiční příležitostí a také symbolickým vyjádřením našeho zájmu v ČR dlouhodobě úspěšně působit. Netajíme se také ambicí tímto krokem významně posílit export českého piva do Číny," uvedl prezident CEFC Čchan Čchao-tuo. Největší potenciál plynoucí ze vstupu CEFC do PLG je podle analytika společnosti Colosseum Františka Bostla zvýšení exportní produkce směrem na východ. Pro Lobkowicz, který se nyní spíše přetahuje o české hospody s ostatními pivovary, se teď otevře nový prostor pro růst tržeb, který byl bez silného exportu dosud nemyslitelný. Pondělní reakce na pražské burze by měla být tedy pozitivní, podotkl.
Pivovary Lobkowicz Group (PLG)
- Společnost je pátou největší pivovarnickou skupinou působící na českém trhu. Kromě piva vyrábí i nealkoholické nápoje a stolní vody ma v současnosti nabízí 70 značek piva.
- Do skupiny patří sedm pivovarů - Černá Hora, Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Klášter, Vysoký Chlumec a také Rychtář, kde skupina koncem loňského roku navýšila svůj podíl ze 70 na 100 procent.
- Historie některých pivovarů ze skupiny sahá až do středověku a nejstarší z nich, Černá Hora, byl založen již v roce 1298. Pivovary Protivín a Vysoký Chlumec byly v minulosti vlastněny nejvýznamnějšími šlechtickými rody v zemi.
- Dosavadními majoritními vlastníky skupiny byly společnosti Palace Capital a GO Solar. Letos v červnu bylo oznámeno, že většinu v PLG kupuje firma vlastněná generálním ředitelem skupiny Zdeňkem Radilem, který měl za 79,4 procenta akcií zaplatit 1,9 miliardy korun. Prodej byl ale podmíněn splacením celé kupní ceny do konce srpna.
- Dnes bylo oznámeno, že 79,4 procenta akcií převezme čínská skupina CEFC s partnery. Transakce má hodnotu 1,9 miliardy korun. Kupujícím 79,4 procenta akcií se podle podepsaných smluv stává nově založená společnost LAPASAN s.r.o., v níž drží většinový 70procentní podíl CEFC. Dvacetiprocentní podíl v novém podniku má společnost J&T Private Equity Group, deset procent pak generální ředitel a spolumajitel Pivovarů Lobkowicz Radil. Součástí uzavřených dohod je také právo Zdeňka Radila zvýšit svůj podíl na transakci v případě úspěšného naplňování obchodní strategie Pivovarů Lobkowicz o dalších deset procent.
- Skupina loni prodala 894.000 hektolitrů piva, o 4,7 procenta meziročně více.
- Tržby vzrostly loni meziročně o 3,2 procenta na 1,195 miliardy korun. Z toho tržby z prodeje piva dosáhly 1,126 miliardy Kč, o 4,7 procenta více než v předchozím roce. Ostatní tržby, které zahrnují tržby z prodeje sladu či nealkoholických nápojů firmě poklesly o 16,5 procenta.
- Firma loni přestala vyrábět destiláty.
- Podíl exportu na celkových tržbách skupiny přesáhl 21 procent. Klíčovými exportními trhy v roce 2014 byly Slovensko, Německo a Polsko.
- Firma koncem loňského května vstoupila na pražskou burzu.