Carlsberg se díky Asii a východní Evropě vrátil k zisku

9.5.2013 14:49

Dánský pivovar Carlsberg se v prvním čtvrtletí vrátil k zisku díky vysokému prodeji v Asii a východní Evropě. Čistý zisk činil 62 milionů dánských korun (214,1 milionu Kč) ve srovnání se ztrátou 76 milionů DKK ve stejném období loni. Příjmy stouply o čtyři procenta na 13,3 miliardy korun. Objem prodeje piva se zvýšil o pět procent. První čtvrtletí bývá pro pivovary podle objemu prodeje obvykle nejslabším obdobím roku.
K celkovému růstu přispěl vyšší prodej v Asii a východní Evropě. Každý z těchto regionů má na celkových příjmech skupiny zhruba pětinový podíl. Naopak prodej v západní Evropě kvůli finanční krizi klesá. Firma má také silnou pozici v Rusku a doufala, že růst poptávky v Rusku vyrovná slabší výkon v západní Evropě. Na prodej alkoholu v Rusku mají však dopad vládní zásahy, jako je zvýšení daní a zákaz reklamy na alkohol ve všech médiích, včetně internetu, napsaly agentury AP a Reuters.
Carlsberg je čtvrtým největším producentem piva na světě. Mezi jeho nejznámější značky patří Carlsberg, Tuborg, San Miguel či Kronenbourg. Firma úzce spolupracuje s Budějovickým Budvarem, který je od června 2007 výhradním importérem Carlsbergu do České republiky. Carlsberg se naopak stará o prodej produktů Budvaru na některých zahraničních trzích.

ČTK


▲ Nahoru
Automatizace a modernizace pivovarů 2020