ilustrační foto

Brazílie překoná USA v exportu zemědělské produkce, využije k tomu i chytré technologie

27.4.2021 12:50

Podle studie Brazilské společnosti zemědělských studií (EMBRAPA) se země momentálně podílí svojí produkcí na obživě 800 milionu osob.

Podíl Brazílie na mezinárodním obchodě se zemědělskou produkcí se za posledních deset let zvýšil z 20,6 mld. USD na 100 mld. USD, a to hlavně produkcí masa, sóji, kukuřice a bavlny. „V letech 2000-2020 se produkce sóji a kukuřice zvýšila v Brazílii o 210 %, zatímco ve světě to bylo pouze o 60 %. Brazílie je čtvrtým největším zemědělským producentem na světě, pokud mluvíme o vývozu sóji a kukuřice dokonce druhým na světě,“ uvádí vedoucí výzkumu Elisio Contini.

Největším exportérem zemědělských plodin byly v roce 2020 USA se 138 miliony tun, Brazílie pak na druhém místě se 122 miliony tun. „V následujících pěti letech tak Brazílie s největší pravděpodobností překoná USA a stane se největší světovým vývozcem zemědělských plodin,“ zmiňuje Contini. „Mezi roky 2011 a 2020 rostla zemědělská produkce v Brazílii o 5,33 % za rok, ve světě to bylo ve stejném období pouze 2,03 % ročně.“

USA již teď operují na hranici svých osevních ploch a už nemají kam růst z hlediska rozlohy. Naproti tomu Brazílie má 160 milionu hektarů pastvin a část z nich může být přeměněna na osevní plochy. Dále možnému růstu napomáhají technologie pro zvýšení kvality osiva, zlepšuje se zemědělské vybavení a také se více investuje do chytrých technologií, které pomáhají v monitoringu osevních ploch, zavlažování a také v prevenci před škůdci či nemocemi rostlin.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroje: exame.com, embrapa.br


▲ Nahoru