
Tuzemská produkce jehněčího klesá od roku 2019, poptávka roste o Velikonocích
Produkce jehněčího masa v ČR od roku 2019 klesá, zatímco v roce 2019 dosáhla zhruba 150 tun, loni se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) jednalo o 58 tun. Ve zmíněném období klesaly také početní stavy ovcí, v posledních dvou letech ale mírně narůstají.
Praha 19. dubna (ČTK) - Zájem o jehněčí maso je nicméně mezi Čechy nízký, výjimku tvoří velikonoční období, kdy obchodníkům rostou prodeje až o desítky procent. Nižší zájem o jehněčí maso je v Česku způsobený malou tradicí konzumace a vysokou cenou masa. Vyplývá to z odpovědí odborníků, které ČTK oslovila.
Podle ředitele Českého svazu zpracovatelů masa Radka Slance nejsou Češi zvyklí jehněčí maso konzumovat jindy než ve velikonočním období, proto je podle něj produkce i spotřeba dlouhodobě nízká. "Není to tradice, aby se tady jedlo jehněčí nebo skopové. U nás je to spojené jen s Velikonocemi, v jiném období to nikdo nepoptává," řekl Slanec.
Podobné důvody zmiňuje i pražské Dobré Řeznictví. "Jehněčí je velmi specifické a u Čechů stále patří mezi méně oblíbená masa. Je to dáno vyšší cenou a slabou tradicí v konzumaci. Jedná se vyloženě o sváteční a gurmánskou záležitost," uvedl Vladimír Beneš, ředitel maloobchodu řeznictví. Dobré řeznictví letos o Velikonocích eviduje téměř o třetinu vyšší poptávku po skopovém v porovnání s loňskem. "Mimo Velikonoce jehněčí maso prodáváme jen okrajově," podotkl Beneš.
Během roku běžně neprodává jehněčí ani řeznictví Terrys, na Velikonoce ale poptávka stoupá. Letos lidé podle majitele řeznictví Lukáše Komjátiho začali jehněčí objednávat velmi brzy a bylo vyprodané před začátkem svátků. "Jehněčí nakupuje jen úzká klientela, která ví, jak maso připravit a spíše starší generace. Jinak na Velikonoce vede telecí," řekl Komjáti. Velikonoce jsou vrcholem prodejů také v řetězci Globus. "Zájem o toto maso je každoročně stabilní a stejně tak to bude i letos," uvedla Aneta Turnovská, mluvčí Globusu.
Slanec upozornil, že klesající produkce jehněčího je spojená i s poklesem trhu s vlnou. Zemědělci dříve chovali zejména plemena ovcí na vlnu, z vlny se ale vyrábí stále méně, mnoho farem proto začalo chovy ovcí omezovat. "Když nemáte zdroj peněz z vlny a nemáte populaci, která by maso konzumovala, tak nemáte důvod k rozšiřování chovů," uvedl Slanec. Situace následně vyústila v nedostatek jehněčího masa a nárůstu ceny, což je také jedním z důvodů, proč lidé jehněčí či skopové tolik nekupují. "Cena jehněčího masa za poslední zhruba tři roky stoupla z 130 korun za kilogram na dnešních 150 až 180 korun" uvedl Richard Konrád, předseda Svazu chovatelů ovcí a koz.
Podle Konráda se ale situace začíná měnit a zájem o jehněčí mírně roste. Potvrzují to i data o počtu ovcí chovaných v ČR. Podle statistiků chovali čeští zemědělci v roce 2018 přes 218.000 ovcí, do roku 2022 počet klesl zhruba o 44.000 ovcí na 174.000. Loni podle Konráda počet stoupl na 180.000 ovcí.
Chovatele ovcí v současnosti nejvíce ohrožuje slintavka a kulhavka, která se letos vyskytla v Německu, Maďarsku a na Slovensku. Podle Konráda slintavka vliv na cenu masa ani konzumaci zatím neměla, někteří obchodníci ale zaznamenali problémy s dopravci. "Byli jsme ve stavu, kdy jsme už měli předobjednávky, ale dopravci nám odmítali jet na jatka, protože se báli slintavky," sdělil Beneš. Také Slanec potvrdil obavy chovatelů, někteří podle něj nechtěli do svých chovů pouštět přepravce a převážet zvířata, protože se báli zavlečení nákazy.