
Spotřeba piva na Slovensku loni podle statistiků klesla na dlouhodobé minimum
Spotřeba alkoholického piva na Slovensku loni v přepočtu na obyvatele dál klesala a dosáhla dlouhodobého minima. Slováci zkonzumovali také méně lihovin, naopak vypili více hroznových vín. Vyplývá to z předběžných údajů slovenského statistického úřadu. V zemi se zvyšovala spotřeba slazených nealkoholických nápojů, které letos stát zdanil.
Bratislava 17. července (zpravodaj ČTK) - Na Slovensku, které má 5,4 milionu obyvatel, se loni spotřeba alkoholického piva na osobu snížila meziročně o 8,2 procenta na 48 litrů. Ještě v roce 2019 činila 72,9 litru. Následně výrazněji klesla, a to i v době silných vln koronavirové nákazy, kdy epidemické restrikce zasáhly také gastronomický sektor.
Češi vypijí v průměru dvojnásobně více piva než Slováci. V Česku loni spotřeba alkoholického piva na obyvatele činila 126 litrů, proti roku 2023 klesla o dva litry.
Konzumace lihovin na Slovensku se po předchozím nárůstu loni v přepočtu na obyvatele snížila, a to na 7,5 litru z 8,8 litru v roce 2023. Spotřeba hroznových vín se naopak zvýšila a přesáhla hranici osmi litrů na osobu.
V roce 2024 se na Slovensku podle předběžných údajů zvýšila spotřeba nealkoholických nápojů na obyvatele, a to na 216,6 litru z předloňských 210 litrů. Zatímco například konzumace nealkoholického piva a jeho ochucených variant klesla, rostla spotřeba přislazovaných a také sirupových nápojů.
Slovensko letos v rámci vládního konsolidačního balíčku zavedlo také novou daň ze slazených nealkoholických nápojů. Ministerstvo financí v červnové prognóze zvýšilo odhad letošního výnosu z této daně o více než čtvrtinu zhruba na 89 milionů eur (2,2 miliardy Kč).