
Sdružení obcí začne modernizovat úpravnu vody u nýrské přehrady za 350 milionů
Sdružení obcí z Klatovska, které odebírá vodu z nýrské přehrady, zahájí v září modernizaci úpravny vody za 350 milionů Kč. Investice zajistí pro Klatovsko i Domažlicko zvýšení kvality pitné vody, která se zhoršuje vinou změny klimatu.
Nýrsko (Klatovsko) 14. července (ČTK) - Je vybraný dodavatel, technický dozor a pracovní výbory teď dokončují prováděcí projekt. V září nebo v říjnu bude zahájena demontáž technologických částí tak, aby se ty nové mohly plynule osazovat, řekl ČTK starosta Nýrska Miloslav Rubáš (Volba pro Nýrsko, SNK + STAN), koordinátor projektu podpořeného ministerstvem zemědělství.
Přehrada je považována ze jeden z nejkvalitnějších velkých zdrojů pitné vody v Plzeňském kraji. Na úpravnu v Milencích z roku 1986 jsou napojené všechny obce od nádrže až do Klatov, dále Domažlice a Holýšov. Zvažuje se dokonce propojení se sousední bavorskou oblastí kvůli vzájemnému zásobování v případě havárií nebo úbytku vody.
"Dostaneme dotaci třikrát po 50 milionech korun. V nejbližších dnech 50 milionů korun na první etapu, která se pohybuje kolem 150 milionů korun," uvedl Rubáš. Měla by být hotová do konce roku 2027 a hned navážou další dvě části, kompletně hotovo bude do pěti let. Sdružení, které za 30 let naspořilo asi třetinu nákladů, si na zbytek vezme úvěr.
"Vinou oteplování dochází v nádrži k nárůstu takzvaných pikosinic, těžko filtrovatelných současnou technologií. Hrozí, že by došlo k výraznému zhoršení kvality," řekl Rubáš. Technologie úpravny se vymění a díky tomu budou města a obce připravené na další zhoršování klimatu i na zpřísnění legislativy. Další nežádoucí látky už do přehrady nejdou díky stavbě kanalizace v údolí pod Ostrým.
Kapacita úpravny se rozšiřovat nebude. Původně byla stanovená na 440 vteřinových litrů, ale dnes se podle Rubáše neodebírá ani polovina. "Takže vlastně jede polovina nádrží i další technologie. Pokud by byl nějaký požadavek na zvýšené odběry kvůli zvažovanému propojování soustav, tak by se méně nákladnými úpravami dala kapacita rozšířit," řekl.
Propojení zvažuje provozovatel vodárenské sítě z oblasti Deggendorfu. Němci mají sice roury propojené, ale mají obavy z úbytku podzemní vody, čímž by jim hrozily lokální nedostatky. "A my bychom v případě nějaké kontaminace měli také náhradní zdroj z německé strany," uvedl Rubáš. Podle něj ale teď němečtí vědci zkoumají, jestli vodu budou potřebovat. Zatím ale nezjišťují, jestli by až patnáctikilometrové propojení bylo možné a kolik by stálo. Plzeňský kraj zpracoval studie, že by se z nýrské úpravny vedla pitná voda až do Plzně, která se ale nakonec rozhodla, že si jako náhradní zdroj vybuduje potrubí z nádrže České údolí za městem.
Úpravnu zmodernizuje Účelové sdružení obcí pro skupinový vodovod Nýrsko - Klatovy, kde jsou Klatovy, Dešenice, Nýrsko, Janovice, Strážov, Bezděkov a Švihov. Na předávacím místě v Hluboké kupují upravenou vodu také Domažlice, Kdyně, Holýšov a Horšovský Týn.