
Potravináři i MZe chtějí jednotné názvy potravin, zastánci alternativ jsou proti
Potravináři i ministerstvo zemědělství usilují o zajištění jednotného a jasného označování potravin napříč trhem v EU. Stávající legislativa, která umožňuje používat názvy jako vegetariánský hamburger nebo sójový párek, podle potravinářů komplikuje trh a vytváří nepřehledné prostředí pro spotřebitele.
Praha 4. července (ČTK) - Potravinářská komora ČR to uvedla v tiskové zprávě. Proti jsou někteří obchodníci, výrobci a organizace podporující alternativy k živočišným produktům. Alternativní názvy chtějí zachovat, podle nich nikoho nematou.
"Cílem není omezovat, ale chránit spotřebitele a zaručit jasnost a férovost na trhu s potravinami. Záměrem je skoncovat se zmatkem na pultech, kde spotřebitelé mohou být klamáni názvy, které neodpovídají skutečnému složení," uvedla prezidentka komory Dana Večeřová.
Současná legislativa umožňuje používat názvy jako veganský burger, houbový řízek či sójový párek, zatímco například pojem máslo je na evropském trhu vyhrazen pro výrobek s minimálně 80 procenty mléčného tuku, proto ho například u českého pomazánkového másla s obsahem 31 až 36 procent použít nelze. Komora tvrdí, že současná roztříštěnost označování je pro některé firmy zmatečná a riziko záměny existuje i u spotřebitelů.
Potravináři upozorňují, že v masném průmyslu jsou některé tradiční názvy, jako špekáček či tlačenka, spojené s konkrétními surovinami a výrobními postupy. "Umožnit, aby se tyto názvy používaly pro cokoli, co se jim vizuálně nebo texturou podobá, by mohlo snížit jejich význam a historickou hodnotu," dodala Večeřová.
Zachovat názvy jako květákový karbanátek nebo fazolový burger naopak chtějí Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, České sdružení pro značkové výrobky nebo organizace ProVeg. V nedávné tiskové zprávě organizace poukázaly, že na červnové Radě ministrů zemědělství EU (AGRIFISH) ČR oficiálně vyzvala Evropskou komisi, aby navrhla předpis, který by názvy jako steak, řízek nebo párek vyhradil pouze pro živočišné výrobky.
Ministerstvo zemědělství (MZe) už dříve připravovalo vyhlášku, která by řešila značení rostlinných výrobků, po vlně kritiky ji stáhlo. "Seznam chráněných názvů masných produktů nebudeme v rámci vyhlášky nijak rozšiřovat, ať už jde o párek, řízek nebo karbanátek. V rámci vypořádání připomínek jsem rozhodl, že v tomto sporném bodě nebudeme vyhlášku měnit," napsal v lednu na X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
V reakci na navržený předpis Evropské komisi ministerstvo na dotaz ČTK uvedlo, že se nejedná o žádný konkrétní návrh na zakazování názvů jako steak nebo párek, cílem vystoupení byl podle resortu apel na EK otevřít diskusi ke sjednocení a unijní harmonizaci přístupu při používání názvů živočišných potravin. "V současné době jsou v jednotlivých členských státech přístupy k tomuto tématu roztříštěné a nejednotné. Bylo by tedy vhodné, aby k označování produktů přistupovala celá EU stejně, což by prospělo obchodu i jasnému informování spotřebitelů," napsal ČTK mluvčí MZe Vojtěch Bílý. Výzvu podle něj podpořilo 16 členských států.
Někteří výrobci a obchodníci v otevřeném dopise vyzývají Výborného, aby od návrhu ustoupil. Podle nich nejde o ochranu spotřebitele, ale o tlak zájmové skupiny, který by poškodil inovace, podnikání i jazyk, kterému lidé rozumí. ProVeg tvrdí, že návrh je zbytečný, nevychází z reality a jeho jediným efektem by bylo zkomplikovat život firmám i zákazníkům.