Potravináři budou poprvé soutěžit o nejlepší inovaci, cílem je podpořit investice do výroby

24.4.2014 16:58

Tuzemští výrobci potravin se letos poprvé utkají v soutěži o nejlepší inovativní výrobek. Soutěž dnes na tiskové konferenci vyhlásil prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

Praha 24. dubna (ČTK) - Tuzemští výrobci potravin se letos poprvé utkají v soutěži o nejlepší inovativní výrobek. Soutěž dnes na tiskové konferenci vyhlásil prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Výsledky budou vyhlášeny na přelomu srpna a září na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích. Soutěž má mimo jiné upozornit ministerstvo zemědělství na potřebu vyšších investic do českého potravinářství.

"Potravinářská komora dlouhodobě usiluje o zvýšení kvality českých potravin a posílení konkurenceschopnosti tradičních českých potravinářských výrobců," uvedl Toman. Soutěž je podle něj v souladu s prioritami komory mezi něž patří zvýšení podílu kvalitních domácích potravin na českém trhu a nárůst vývozu produktů s vysokou přidanou hodnotou.

Podle ředitele pro programování a strategii Potravinářské komory Miroslava Koberny jsou inovace jednou z cest, kterou musí čeští potravináři i zemědělci jít, aby na globalizovaném trhu obstáli. "Do soutěže mohou být přihlášeny nové nebo významně zdokonalené výrobky, které byly uvedeny na trh v posledních třech letech," upřesnil pravidla Toman. Soutěž má české zpracovatele povzbudit k inovacím. "Snad si toho všimne i ministerstvo zemědělství, aby podpořilo investice v rámci Programu rozvoje venkova na další období," řekl Toman.

Již v období 2017 až 2013 podle Tomana Česko ve financování investic výrobců zaostávalo za průměrem EU. Pro nadcházející období je částka ještě nižší, uvedl. Komora proto po ministerstvu požaduje navýšení o 15 až 20 procent. ČTK shání upřesňující údaje o částkách. Bez posílení investic do provozů nelze podle Tomana naplnit jednu z priorit vlády, kterou je zvýšení potravinové soběstačnosti Česka.

Do soutěže mohou své výrobky nominovat všichni v ČR sídlící výrobci potravin. Hlásit je mohou ode dneška do konce června. Výsledky soutěže by měly být známy do 10. srpna, vyhlášeny budou na Zemi živitelce, která se na českobudějovickém výstavišti letos koná od 28. srpna do 2. září.


▲ Nahoru
Automatizace a modernizace pivovarů 2023