Pardubický pivovar loni prodal svůj majetek, vyplatí dividendu 56 milionů korun
Společnost Pardubický pivovar vyplatí akcionářům na dividendách 56,1 milionu korun. Je to téměř polovina z loňského zisku 120,8 milionu korun. Na jednu akcii připadne 374 korun před zdaněním. Rozhodla o valná hromada společnosti. Zisk firma, která od roku 2019 patří Pivovarům Staropramen, vytvořila loňským prodejem svého areálu a dalšího majetku. Pivo podnik, jehož historie sahá do 19. století, nevyrábí od března 2023. Představenstvo zvažuje likvidaci společnosti.
Pardubice 20. června (ČTK) - Největší část loňského zisku ve výši 61,4 milionu korun firma použije na úhradu kumulovaných ztrát předchozích let. Pivovar byl v minulosti opakovaně ve ztrátě, v letech 2019 až 2022 se minusové hospodaření pohybovalo od 30 do 40 milionů korun. Předloni zisk firmy činil 4,8 milionu korun. Zbývající 3,2 milionu korun z loňského zisku zůstane ve firmě k úhradě jejího provozu a k pokrytí nákladů na její případnou likvidaci.
Výroba piva části pardubických značek, především piva Pernštejn, přešla od roku 2023 v rámci licencí nebo přímo pod Pivovary Staropramen. Loni takto Pivovary Staropramen vyrobily a prodaly pod pardubickými značkami 49.653 hektolitrů piva, meziročně o 6,4 procenta méně. Tři čtvrtiny šly do hospod a restaurací, 14 procent do obchodních řetězců a 11 procent činil vývoz na Slovensko. Tržby Pardubického pivovaru loni činily pět milionů korun, šlo o tržby za služby.
Budoucnost společnosti a varianty jejího možného zániku bude představenstvo podle předsedkyně představenstva Petry Chovancové řešit ve druhé polovině letošního roku. O případném vstupu do likvidace by rozhodovali akcionáři na valné hromadě, uvedl předseda valné hromady Antonín Pechar. Pivovary Staropramen ve společnosti mají podíl 88,7 procenta, zbytek vlastní drobní akcionáři.
Ve vlastnictví Pardubického pivovaru ještě, kromě jiných značek, zůstává značka Pardubický Porter, která byla v minulosti jednou z vlajkových značek pivovaru. Předseda dozorčí rady Jan Řehůřek na valné hromadě uvedl, že by stálo za to ji opět uvést na trh.
Areál pivovaru, který je nedaleko centra města, loni koupila společnost NOKERA Invest z koncernu Conseq podnikatele Jana Vedrala. Po odečtení 15 milionů korun za ekologickou zátěž činil výnos z prodeje areálu pro Pardubický pivovar 171,2 milionu korun. Dále Pardubický pivovar prodal Pivovarům Staropramen za 42 milionů korun ochranné známky a za 11,6 milionu korun výrobní zařízení a vratné obaly. Celkový výnos z prodeje tak činil 224,8 milionu korun bez DPH.
Prodej majetku se odrazil ve struktuře aktiv. Ta měla konci loňského roku hodnotu 245,6 milionu korun, z nichž 238,4 milionu korun tvořily peníze na účtech. Na straně pasiv je hlavní položkou 150 milionů korun základního kapitálu, který je rozdělen na 150.000 akcií o jmenovité hodnotě 1000 korun.
Historie pivovaru začala v Pardubicích v roce 1871. Před covidovou pandemií produkoval kolem 80.000 hektolitrů piva. Hlavní klientelu měl v Česku, ale vyvážel i do okolních evropských zemí, menší část produkce mířila například do Ruska. Pardubický pivovar vařil pivo značky Pernštejn nebo Vilém a tmavý speciál Porter.
Pivovary Staropramen jsou součástí severoamerické pivovarské skupiny Molson Coors. Dlouhodobě jim na českém pivovarském trhu patří druhá příčka za Plzeňským Prazdrojem.