Diageo posiluje v Brazílii, za 300 milionů GBP koupí firmu Ypióca

29.5.2012 09:02

Britská nápojová skupina Diageo koupí za 300 milionů liber (9,5 miliardy Kč) brazilskou společnosti Ypióca, výrobce nejoblíbenějšího brazilského nápoje cachaca. Akvizice posílí pozici Diagea na rozvíjejících se trzích a přiblíží ke splnění plánu, podle kterého se mají

Britská nápojová skupina Diageo koupí za 300 milionů liber (9,5 miliardy Kč) brazilskou společnosti Ypióca, výrobce nejoblíbenějšího brazilského nápoje cachaca. Akvizice posílí pozici Diagea na rozvíjejících se trzích a přiblíží ke splnění plánu, podle kterého se mají rozvíjející se trhy do roku 2015 podílet na celkových tržbách skupiny polovinou.

Ypióca je třetím největším hráčem na trhu s nápojem cachaca, nazývaným také brazilský rum. Pro výrobu nápoje se používá zelená cukrová třtina, která se nejprve lisuje, poté kvasí a nakonec destiluje. Po smíchání s ledem, cukrem a limetkou je z ní míchaný nápoj Caipirinha. Na celkovém objemu prodeje alkoholických nápojů v Brazílii se cachaca podílí 80 procenty.

"Brazílie je pro Diageo atraktivní a rychle rostoucí trh s příznivou demografickou situací a zvyšujícími se disponibilními příjmy. Akvizicí firmy Ypióca získáme přední prémiovou značku v největší kategorii lihovin na místním trhu," uvedl ředitel Diageo Paul Walsh. Diageo kupuje aktivity od rodinné společnosti se 160letou tradicí. Převzetím získá lihovar, stáčírnu a plnírnu a sklad.

Diageo vyrábí nápoje jako whisky Johnnie Walker, vodka Smirnoff, pivo Guinness, rum Captain Morgan, likér Baileys či gin Gordon's. Stejně jako další zahraniční nápojové skupiny se snaží posílit svoji účast na rozvíjejících se trzích, a vyrovnat tak slabší poptávku v Evropě. Již delší dobu jedná také o získání podílu v majiteli tequily José Cuervo. Nedávno investovala v Turecku a Číně, napsala agentura Reuters.

ČTK


▲ Nahoru
Automatizace a modernizace pivovarů 2020