
Celosvětová spotřeba vína byla loni nejslabší za více než 60 let
Celosvětová spotřeba vína byla loni nejslabší za více než 60 let. Prodej se meziročně snížil o 3,3 procenta na 214,2 milionu hektolitrů. Na svém webu o tom s odkazem na předběžná data informovala Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Zároveň vyjádřila obavy z nových rizik v důsledku amerických cel.
Dijon (Francie) 16. dubna (ČTK) - Nejnižší za posledních více než 60 let byla i produkce vína. V roce 2024 klesla o 4,8 procenta na 225,8 milionu hektolitrů. Vinařský průmysl "zasáhla dokonalá bouře", kdy obavy o zdraví snižují spotřebu v mnoha zemích a k problémům se přidávají i ekonomické faktory, uvedl vedoucí statistiky OIV Giorgio Delgrosso.
"Kromě krátkodobých ekonomických a geopolitických narušení," uvádí se ve výroční zprávě OIV, "je důležité vzít v úvahu strukturální, dlouhodobé faktory, které rovněž přispívají k pozorovanému poklesu spotřeby vína."
Podle OIV spotřebitelé nyní platí za láhev přibližně o 30 procent více než v letech 2019 až 2020. Celková spotřeba od té doby klesla o 12 procent. Ve Spojených státech, které jsou největším světovým trhem s vínem, se spotřeba snížila o 5,8 procenta na 33,3 milionu hektolitrů. Delgrosso uvedl, že cla nařízená americkým prezidentem Donaldem Trumpem, i když dočasně pozastavená, by se mohla stát "další bombou" pro vinařský průmysl.
Prodej v Číně zůstává pod úrovní před pandemií covidu-19, a to i přes následné oživení. V Evropě, která se na celosvětovém prodeji podílí téměř polovinou, spotřeba loni klesla o 2,8 procenta. Dokonce i ve Francii, která je jedním z klíčových světových producentů, se loni vypilo o 3,6 procenta méně vína.