
Známé konvektomaty RETIGO dobývají i Čínu
Pod malebnými vrcholy Beskyd v Rožnově pod Radhoštěm má své sídlo a moderní výrobní prostory firma RETIGO s. r. o. a jako dodavatele frekvenčních měničů vybral společnost Schneider Electric.
Pod malebnými vrcholy Beskyd v Rožnově pod Radhoštěm má své sídlo a moderní výrobní prostory firma RETIGO s. r. o. Producent nyní již světově proslulých parních konvektomatů, ale i jiných zařízení pro gastronomické provozy si jako dodavatele frekvenčních měničů vybral společnost Schneider Electric. Nejen o této spolupráci vznikl rozhovor s Pavlem Vokatým, marketingovým manažerem společnosti RETIGO s. r. o.
Mohl byste v krátkosti představit společnost RETIGO?
Firma vznikla v roce 1994 založením společnosti s ručením omezeným, nicméně první konvektomat spatřil světlo světa o rok dříve, letos tedy slavíme dvacet let od vyrobení prvního stroje. Firma se od svého založení zabývá výrobou gastronomických zařízení. Nosným produktem jsou parní konvektomaty, což jsou multifunkční zařízení, která patří do profesionálních kuchyní. Dalšími produkty jsou i holdomaty, regenerátory, šokové zchlazovače, udržovací skříně a pekařské pece.
Z jakého důvodu jsou pro vás stěžejním produktem konvektomaty?
Je o ně největší zájem a my proto na tento produkt soustřeďujeme své marketingové aktivity, v současné době je vyrábíme ve dvou modelových řadách, a to Blue a Orange. Obě mají šest velikostí, jež jsou rozlišeny podle počtu porcí, které daný provoz dělá za den. Ten nejmenší má kapacitu 30 až 50 porcí denně a ty největší pak disponují kapacitou až 1 000 jídel denně.
Jak vznikl název vaší společnosti?
Není to žádným tajemstvím a každý, kdo se orientuje v historii české gastronomie, pozná, že je název odvozen od jména slavné české kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové, která napsala jednu z prvních českých kuchařských knih. Majitelé totiž dlouho přemýšleli, jak by se firma mohla jmenovat, a později jeden z nich přišel s nápadem na současný název.
Jak hodnotíte rok 2012? Co se vám povedlo a co méně?
Bylo to z ekonomického hlediska nadprůměrné období a překonali jsme vlastní rekord z roku 2007. Otevřeli jsme pobočku v Praze, což je výhoda zvláště pro naše zahraniční zákazníky, kteří nemusí jet až do Rožnova pod Radhoštěm. Povedlo se nám navýšit tržby na českém i zahraničním trhu a také jsme začali pracovat na vývoji nového stroje.
Jaký je poměr prodeje na českém a zahraničním trhu?
Firma RETIGO vyváží až 80 procent své produkce. Jsme exportně zaměřená společnost.
Jak si vedete na asijském trhu, odkud se k nám výrobky spíše dovážejí?
I tam jsme se v minulém roce dokázali výrazně prosadit díky našemu systému zahraničních agentů; v každé zemi se snažíme najít obchodníka – rodilého mluvčího, který naši firmu zastupuje a hledá další distributory. Naše aktivity se na Asii soustřeďují už několik let, jezdíme tam na výstavy, ale bez čínsky hovořícího člověka je tam malá šance na úspěch. Nám se takového zástupce podařilo najít a tržby v Asii začaly růst. Nyní vyvážíme do pěti kontinentů a 40 zemí světa.
Jak vidíte rok 2013 z hlediska svého podnikání? Plánujete modernizaci provozu a rozšíření produkce?
Samozřejmě chceme zůstat v černých číslech a samozřejmě chceme, aby nám dále rostly tržby, tímto směrem také soustřeďujeme naše aktivity. Zúčastníme se několika zahraničních výstav, od Slovenska přes Itálii, Německo až po Skotsko, ale chystáme se třeba i do Ruska nebo Singapuru. Dnem i nocí pracujeme na vývoji nového stroje a v březnu 2013 chceme na trh vyjít s novým produktem, který ponese název Delimaster. Jedná se o multifunkční pec, která má základ v konvektomatu, ale bude určena pro retailové provozy, jako jsou malá bistra, fastfoody, rozpékání pečiva v supermarketech a rozpékání a dopékání pečiva na benzinových pumpách.
Se kterými dodavateli spolupracujete? Jak si je vybíráte, čeho si na nich ceníte?
Musí splňovat kvalitativní parametry, dostupnost produktů a také schopnost dobře komunikovat. Také musí být flexibilní při jednání o požadavcích na změny, které z technického hlediska provádíme na našich strojích.
Například frekvenční měniče nakupujete od společnosti Schneider Electric. Proč jste se rozhodli pro tohoto dodavatele a jak jste s těmito produkty spokojeni?
Oboustranně zde panuje naprostá spokojenost. Společnost Schneider Electric s námi spolupracuje už několik let a po vyhodnocení nabídky frekvenčních měničů jsme dospěli ke zdárnému cíli. Nyní od tohoto dodavatele odebíráme frekvenční měniče do všech našich konvektomatů, protože fungují velice dobře.
Jak vznikla vaše spolupráce s firmou Schneider Electric?
Vybíral se dodavatel frekvenčních měničů, který by byl schopen dodávat v potřebné kvalitě a také v potřebném množství a jenž by dodržoval dodací lhůty. Roli samozřejmě hrála i přijatelná cena a nabídka od Schneider Electric nám vyšla jako nejlepší varianta.
Můžete popsat princip, na jakém fungují frekvenční měniče od společnosti Schneider Electric ve vašich konvektomatech?
Frekvenční měnič funguje v konvektomatu jako napájecí zdroj pro ventilátor, který má za úkol rozhánět teplý vzduch, potažmo páru po varné komoře stroje. Ventilátor tím zabezpečuje kvalitní distribuci tepla ve varné komoře. Frekvenční měnič tam není jen proto, aby hnal ventilátor potřebnou rychlostí, ale aby obsluha mohla změnit rychlost ventilátoru, popřípadě i směr jeho otáčení. Tím se zajistí rovnoměrné pečení a také to, aby všechny produkty byly stejně kvalitně propečené a barevné.
O kolik se díky nasazení frekvenčních měničů sníží spotřeba elektrické energie?
Konvektomaty i díky frekvenčním měničům od Schneider Electric dokážou snížit spotřebu až o 25 procent oproti běžnému zařízení, jakým jsou horkovzdušné trouby
Prozraďte mi 3 důvody, proč bych si měl koupit konvektomat či jiný produkt právě od vaší společnosti?
Asi to bude znít jako klišé, ale je to poměr kvalita a cena. Jsou to komplexně vybavené stroje, které dokážou uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky. Další silnou stránkou je záruční a pozáruční servis, což je krédem naší firmy. Jako třetí důvod bych určitě zmínil samotné provedení stroje, jeho kvalitní design a logiku ovládání. Anglicky se tomu říká „user friendly“, tedy intuitivní ovládání jednoduché pro obsluhu.
Děkuji za rozhovor.
Petr Pohorský