
Závod Poděbradky letos čekají větší investice do modernizace
Závod na výrobu přírodní a ochucené minerální vody Poděbradka v Poděbradech na Nymbursku stáčí ve špičce nápoje do stovek tisíc lahví denně. U ochucených vod, které jsou hlavním produktem závodu, se mírně zvyšuje podíl vod bez cukru.
Poděbrady (Nymbursko) 7. května (ČTK) - Skupina Mattoni 1873, pod kterou značka spadá, letos chystá investice do modernizace za desítky milionů korun. Do budoucna má i plány na rozšíření závodu. ČTK to řekl generální ředitel skupiny Ondřej Postránský. "Letošní rok z hlediska investic je významnější než ty roky minulé a letos budeme investovat do modernizace závodu desítky milionů korun," uvedl Postránský. Modernější technologie podle něj přinesou i úsporu energií, půjde třeba o nový kompresor na vyfukování lahví. Poslední větší investicí byla robotická ruka ve stáčírně KEG sudů.
Poděbradka má podle Postránského ve skupině Mattoni 1873 významné postavení, ekonomické výsledky po značkách ale skupina nezveřejňuje. "Daří se nám dobře v minerálních vodách i v limonádách, takže plány na rozšíření výroby v Poděbradech máme," řekl Postránský.
Češi patří podle něj k největším konzumentům ochucených minerálních vod na světě, roční spotřeba je průměrně téměř 50 litrů na osobu. Ochucená minerální voda je i hlavním produktem poděbradského závodu, vyrábí se ve variantách s cukrem i sladidly. "Čím dál více lidí se přiklání ke zdravějšímu životnímu stylu, takže i pro nás to znamená mírný příklon k těm variantám bez cukru, a když bychom to poměrově srovnali, tak se lehce navyšuje poměr ProLinie versus Poděbradky ochucené," řekl Postránský. Zájem o Poděbradku je podle něj konstantní, poslední roky se prodává zhruba stejné množství. Úspěšnou investicí byla podle Postránského v posledních letech nová linka na stáčení limonády do sudů. "To je segment, kde se nám velmi daří a kde výroba rok od roku roste," doplnil.
Závod v poděbradském Velkém Zboží aktuálně zaměstnává kolem 70 lidí. V halách jsou i cisterny s cukrem nebo velké filtrační nádoby pro odželeznění minerální vody, která do závodu putuje z nedalekého vrtu. Voda se jímá v hloubce pod pěti vrstvami nepropustného podloží. Stáčí se o teplotě 12 až 14 stupňů Celsia. V sezoně, která trvá zhruba od dubna do září, se stáčí násobně víc, ve špičce jsou to až stovky tisíc lahví denně.
Od objevení pramene minerální vody v Poděbradech letos v srpnu uplyne 120 let. V roce 1905 se při hloubení studny na zámeckém nádvoří narazilo na zřídelní strukturu poděbradské minerální vody. V roce 1911 začala výstavba první plnírny minerální vody s obchodní značkou Poděbradka. Budova poblíž lázeňské kolonády se nepřetržitě používala do roku 1993. Po druhé světové válce začala Poděbradka jako první vyrábět ochucenou minerální vodu s příchutí citronu a pomeranče. V roce 1976 vznikl projekt nového závodu na zelené louce u Poděbrad s roční kapacitou 250.000 hektolitrů. Výstavba nového závodu začala v roce 1989.
Skupina Mattoni 1873 na domácím trhu kromě tradiční vody Mattoni vyrábí také pramenitou vodu Aquila a minerální vody Magnesia, Dobrá voda a Hanácká kyselka, ale i značky nealkoholických nápojů Pepsi, Mirinda, 7UP, Schweppes, Gatorade, Mountain Dew a další. Skupina zaznamenala loni rekordní tržby 25 miliard korun, meziročně byly o 12 procent vyšší.