
Prouza: Zdražování potravin způsobují hlavně rostoucí ceny od dodavatelů
Hlavním důvodem aktuálního zdražování potravin jsou podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáše Prouzy rostoucí ceny od dodavatelů. Opět ale poukázal i na nedostatečnou konkurenci mezi zpracovateli potravin či drahé energie.
Praha 16. dubna (ČTK) - Cla, která zavedl a následně pozastavil americký prezident Donald Trump, nebudou mít na ceny potravin podle Prouzy přímý vliv. Dění v USA se ale může dotknout cen vajec, řekl dnes Prouza novinářům na setkání v Praze. Za leden až únor ceny zemědělských vstupů podle Prouzy stouply meziročně o 9,2 procenta. Například u živočišných produktů růst dosáhl 11,7 procenta. "Takže při tomto růstu zemědělských vstupů ta stávající inflace na pultech je vlastně pořád ještě dobrá," řekl Prouza.
Za problém Prouza označil i to, že trh se zpracováním potravin ovládá jen několik subjektů. "V řadě segmentů máme jednoho až dva dodavatele, kteří ovládají třeba 60 procent trhu," doplnil. Zisková marže sedmi největších obchodních řetězců v Česku podle Prouzy činí asi dvě procenta, u mnoha velkých potravinářů je ale marže dvojciferná, řekl.
"Pokud chceme, aby ceny přestaly růst, musíme změnit prostředí, ve kterém obchod a výroba fungují. Zaměřit se musíme hlavně na snižování cen energií a snižování celkové energetické náročnosti, posílení konkurenčního prostředí, včetně konkurence ze zahraničí, odbourání nesmyslné byrokracie a plné využívání volného evropského trhu," uvedl Prouza.
Americká cla nebudou mít na ceny potravin podle Prouzy přímý vliv. "To, kde mají vliv, je ochota lidí utrácet. Lidé slyší, že se něco negativního děje, a logicky, když se bojíte, utahujete opasky," uvedl Prouza. Dění v USA se ale může dotknout cen vajec, dodal. "Amerika rozjela po celé Evropě soutěž o to, který velvyslanec do USA dodá více vajíček. Opravdu diplomati z americké ambasády objíždí české producenty vajec už poslední zhruba tři týdny a prosí je, jestli nechtějí dodávat vejce do USA," řekl. "Někteří to vnímají jako zajímavý byznys," doplnil.
Ceny vajec v USA dosáhly nového rekordu 6,23 dolaru (asi 137 Kč) za tucet. Děje se tak i přes pokles velkoobchodních cen a ústup ptačí chřipky na farmách, informovala v minulém týdnu agentura AP. USA v lednu a únoru dovezly přes 57,4 milionu vajec, aby pokryly domácí nedostatek. Zdražování vajec zasáhlo i Evropskou unii. Výrazně stouply ceny v březnu především v Belgii a České republice, a to jak meziměsíčně, tak meziročně.
Ceny zemědělských výrobců v březnu zpomalily meziroční růst z únorových 9,3 procenta na 8,2 procenta. V rostlinné výrobě ceny vzrostly o 5,1 procenta. V živočišné výrobě se ceny zvýšily o 12,7 procenta. Například ceny vajec se zvedly o 28,4 procenta, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Spotřebitelské ceny v březnu meziročně vzrostly o 2,7 procenta, stejně jako v únoru. Podle ČSÚ zdražily zejména potraviny, naopak zlevnily pohonné hmoty. Maloobchodní tržby v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta.