Partneři
JUMO Měření a regulace s.r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
CHEOPS spol. s r.o.
24.1.2019
Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
Reportáž z konferenceReportáž z odborné konference Automatizace a modernizace pivovarů 2019 na Luční boudě

Nejvýše položený pivovar ve střední Evropě Luční bouda v Peci pod Sněžkou v nadmořské výšce 1410 metrů bude 24. ledna místem konání již 9. ročníku konference Automatizace a modernizace pivovarů 2019. Pro účastníky je již nyní připravován atraktivní program plný zajímavých přednášek a neoficiální část bude možností potkat celou řadu osobností českého i slovenského pivovarství.

Organizace nadcházejícího ročníku byla pojata poněkud netradičně a bude klást zvýšené nároky na pořadatele i hosty. Jelikož se akce koná v lednu ve vysoké nadmořské výšce lze téměř s jistotou očekávat, že se můžeme těšit na mrazivé povětrnostní podmínky a velké množství sněhu, možná i silný vítr. Tomu všemu je nutné přizpůsobit dopravu na místo, která bude realizována sněžným skútrem, osobním vozidlem vybaveným pásy či rolbou. Dopravu je nutné objednat předem, již je znám i jízdní řád.

Přesto tento ročník bude tímto zvláštní a díky odlehlosti lokality se dá očekávat, že až na výjimky zůstanou účastníci na společenský večer, i když bude zajištěna doprava z Luční boudy do Pece pod Sněžkou i po konferenci. Trochu dobrodružná bude i přeprava po skončení společenského večera na okolní chaty, kde budou ubytováni ti hosté, kteří již z kapacitních důvodů nebudou moci zůstat na Luční boudě. Noční jízda skútrem (také nutno objednat předem) také nebývá běžnou součástí pobytu na konferenci a bude zajímavým zakončením programu pro řadu účastníků.

Také program bude mírně odlišný oproti předcházejícím ročníkům. Dosud se řečníci věnovali modernizačním projektům velkých pivovarů, a přestože tento prvek zůstane, více než dříve se bude hovořit o automatizaci malých provozů s výstavem okolo 10 tisíc hektolitrů ročně. Zatím se tomuto tématu nevěnovalo příliš pozornosti, ale sládkové menších pivovarů si stále více uvědomují, že automatizace jim přináší úsporu energií, ubírá práce a také zajišťuje stálejší kvalitu piva, protože i spotřebitelé toto stále více žádají.

Hovořit se bude nejen o tom, co bylo realizováno v oblasti automatizace v pivovaru Zíchovec, ale následně o rizicích spojených s automatizací malého provozu. Jelikož velký pivovar má nesrovnatelně vyšší investiční možnosti než ten malý, je pro investora i dodavatele výzvou vytvořit technické řešení, které odpovídá finančním možnostem malého provozu.