Pekárny a mlýny

Ztráty přiměly Pekárnu Nopek k zásadním investicím

30.10.2013 11:16:58

Pekárna Nopek z Vysokého Mýta na Orlickoústecku skončila loni třetím rokem ve ztrátě, tentokrát dosáhla 761.000 korun. To je o téměř 200.000 korun horší výsledek než předloni. Obrat firmy klesl o tři procenta na 306 milionů korun. Výsledky ovlivnily drahé suroviny a energie a naopak nízké ceny za pečivo. Vyplývá to z výroční zprávy podniku.

Nadále pokračoval neúměrný tlak na snižování dodavatelských cen pekařských výrobků, což s růstem cen surovin a energií mělo za následek v roce 2012 záporný hospodářský výsledek," uvádí zpráva. Pekárna loni upekla 9853 tun pekařských a cukrářských výrobků, což je téměř stejný objem jako předloni. Společnosti v posledních letech klesají tržby za prodej pečiva, loni se do snížení tržeb promítlo uzavření dvou prodejen. Podnik loni zaměstnával 327 lidí, průměrně si vydělali 17.945 korun. Mzdy pracovníkům meziročně vzrostly o 3,6 procenta.

Firma vznikla v roce 1991 a má výrobny v Hořicích na Jičínsku, Svitavách, Hrušové, Vysokém Mýtě a Lanškrouně na Orlickoústecku a Moravské Třebové na Svitavsku. Provozuje deset prodejen. Zboží dodává téměř 1900 odběratelům. V pekárně v Hrušové firma loni vyměnila technologii na mísení chleba. Letos se podnik například zaměřuje na větší odbyt mraženého pečiva. V minulých letech pekárna investovala desítky milionů korun do přístavby v Hrušové a stanice na zemní plyn. Postupně pořizuje víc vozů na CNG, aby snížila náklady na provoz automobilů.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru