Pivovarství

Znojemský městský pivovar uvařil v prvním roce 2143 hektolitrů piva

18.01.2017 16:58:00

Znojmo 18. ledna (ČTK) - Znojemský městský pivovar uvařil v prvním roce své existence 2143 hektolitrů piva. Letos chce svůj výstav zdvojnásobit, uvedl podnik v tiskové zprávě. Nová firma slavnostně otevřela svůj pivovar v areálu někdejšího Hostanu v listopadu 2015. Loňský rok pro ni byl první, kdy podnik vařil celoročně. "Šedesát procent našeho výstavu tvořila jedenáctka, 21 procent dvanáctka a zbytek speciály. Potvrzuje se, že nejoblíbenějším produktem je pivo plzeňského typu, které se na objemu naší produkce podílelo 82 procenty," uvedl ředitel pivovaru Miroslav Harašta.

Ve Znojmě se vyrábělo pivo několik staletí, avšak Heineken, který v minulosti koupil tamní Hostan, výrobu v roce 2009 ukončil. Harašta tak navázal na dlouholetou tradici. "Naší snahou je vyrábět pivo pro Znojmo a okolí. Nabízí se i v jednom podniku v Brně v Anenské ulici," uvedl už dříve Harašta. Paradoxem však je to, že pivovar nemůže pivo propagovat a prodávat přímo v pivovarském areálu. Možné to bude až od roku 2021 kvůli ustanovením smlouvy mezi městem a Heinekenem, který zastavil výrobu v Hostanu v roce 2009. Kvůli tomu padl také plán otevřít společně s pivovarem i pivovarskou restauraci. Proto Harašta otevřel restauraci sousedící se Znojemskou besedou.

Na jihu Moravy je aktuálně zhruba 40 minipivovarů. Jen loni jich přibylo v regionu pět. Největší zastoupení těchto podniků je logicky v Brně, kde funguje sedm provozů.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru