Pivovarství

Znojemský městský pivovar očekává v prvním roce výstav 2000 hektolitrů

17.11.2016 11:45:00

Znojmo 17. listopadu (ČTK) - Znojemský městský pivovar, který se otevřel v historickém pivovarském areálu před rokem, očekává letos výstav 1900 až 2000 hektolitrů a příští rok už by chtěl vyrobit 5000 hektolitrů. Během roku si získal zhruba 50 zákazníků mezi provozovateli hospod, barů a restaurací a otevřel i vlastní podniky. Za rok by chtěl výrobu rozšířit, aby mohl ročně vyrobit 10.000 hektolitrů, řekl ČTK ředitel Miroslav Harašta. Ve Znojmě se vyrábělo pivo několik staletí, avšak Heineken, který v minulosti koupil tamní Hostan, výrobu v roce 2009 ukončil. Harašta tak navázal na dlouholetou tradici. "Naší snahou je vyrábět pivo pro Znojmo a okolí. Nabízí se i v jednom podniku v Brně v Anenské ulici," řekl Harašta.

Na trh se z pivovaru dostanou čtyři základní produkty, a to Znojemská 11%, Znojemská 12%, Zetko 14% a Vídeň 10%. Každé dva měsíce se obměňuje nabídka speciálů. "U tradičních piv vycházíme z receptury, ze které se zde pivo vařilo. Snažíme se, aby mělo maximální kvalitu. Postupně se snažíme zlepšovat i naši prezentaci a také dbáme na to, aby hostinští uměli pivo správně natočit," řekl Harašta.
Kromě točeného sudového piva pro hospody nabízí také prodej piva v PET lahvích a malých soudcích. Paradoxem však je to, že pivovar nemůže pivo propagovat a prodávat přímo v pivovarském areálu. Možné to bude až od roku 2021 kvůli ustanovením smlouvy mezi městem a Heinekenem, který pivovar opustil.

Kvůli tomu padl také plán otevřít společně s pivovarem i pivovarskou restauraci. Proto Harašta otevřel restauraci sousedící se Znojemskou besedou. "Provozujeme také vyhlídkovou terasu u rotundy a ještě jeden bar ve Znojmě," doplnil Harašta. Restaurace přímo v pivovaru je však nadále v plánu. "Chceme příští rok začít s demolicí přístaveb za pivovarem a během dvou let zde udělat jakési náměstíčko a zahradu, kam bude vstup z ulice Přemyslovců. Trochu spoléháme na město, že si na Heineken dupne a restaurace se bude moct otevřít dřív. Jednou ji určitě otevřeme," řekl Harašta.

Jeho touha obnovit bývalé zavřené pivovary se nezastavila ve Znojmě. Letos v prosinci je naplánováno otevření pivovaru v Jarošově, místní části Uherského Hradiště. "Na Silvestra chystáme den otevřených dveří. Pivovar má dlouhou historii, nevaří se v něm od roku 1997. I zde chystáme výrobu podle tamějších receptur," uvedl Harašta.

Pivo, sladina, chmel a kvasnice jsou základem Originální pivní kosmetiky

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru