Zisk nizozemského pivovaru Heineken loni klesl o 52 procent

Pivovarství

Zisk nizozemského pivovaru Heineken loni klesl o 52 procent

12.02.2014 11:38:00

Amsterodam 12. února (ČTK) - Čistý zisk nizozemského pivovaru Heineken v loňském roce klesl o 52 procent na 1,36 miliardy eur (37,4 miliardy Kč). K propadu přispěla skutečnost, že firma předloni vykázala mimořádný jednorázový zisk 1,49 miliardy eur. Příjmy za loňský rok stouply o 1,3 procenta na 21,3 miliardy eur.

Heineken v dnešním prohlášení dodal, že v letošním roce očekává růst objemu prodeje díky poptávce na rozvíjejících se trzích, která překoná i pokles spotřeby v Evropě. Plánuje rovněž mírné zvýšení cen. Firma však neuvedla, že čeká růst příjmů, protože se obává negativního dopadu poklesu měn rozvíjejících se zemí na výsledky. Rozvíjející se trhy se na hospodaření firmy podílejí téměř polovinou. Heineken však letos plánuje zvýšit zisk, a to prostřednictvím snižování nákladů a zatím blíže neurčeného snižování počtu zaměstnanců, napsala agentura AP.

Mezi značky firmy patří kromě Heinekenu, který je nejprodávanějším pivem v Evropě, také Sol, Tiger či Strongbow. Firma působí i v České republice, kde jí patří pivovary Krušovice, Velké Březno a Starobrno. Mezi její značky v ČR patří Krušovice, Zlatopramen, Starobrno, Březňák či nealkoholické Fríí. V ČR je třetím nejsilnějším hráčem na trhu s pivem, v exportu se řadí mezi nejdůležitější vývozce piva.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru