Želivští premonstráti uvařili podle staleté tradice postní pivo

6.3.2013 18:17

Želivští premonstráti uvařili pro letošní předvelikonoční postní dobu speciální šestnáctistupňové pivo. Připomněli tak tradici ze 17. století, kdy si mniši zvlášť silným sladovým pivem přezdívaným tekutý chléb při půstu dodávali sílu a energii. Želivský klášterní

Želivští premonstráti uvařili pro letošní předvelikonoční postní dobu speciální šestnáctistupňové pivo. Připomněli tak tradici ze 17. století, kdy si mniši zvlášť silným sladovým pivem přezdívaným tekutý chléb při půstu dodávali sílu a energii. Želivský klášterní pivovar použil k přípravě tohoto polotmavého moku pět druhů sladů, sdělil ČTK sládek Jiří Novák.
Postní silné pivo prý kdysi vařívali mniši v Mnichově. Měli ale pochybnosti o tom, jestli tím půst neporušují, proto se rozhodli požádat o schválení papeže. Pivo, které mu poslali na ochutnání, se cestou zkazilo. "Papež ho shledal tak nechutným, že považoval jeho pití za velký sebezápor přínosný pro duši mnichů, a proto pití tohoto piva povolil i v době postu," přiblížil želivský sládek historii této receptury. Dodal, že silná postní piva pak vařila většina klášterních pivovarů.
Želivští premonstráti vařili pivo skoro 300 let až do roku 1907, kdy klášterní budovy zničil rozsáhlý požár. K výrobě se klášter vrátil v roce 2003, kvůli staré technologii ji ale udržel jen šest let. Před třemi lety založila kanonie nový malý pivovar s moderním vybavením. Loni v něm bylo uvařeno 250 hektolitrů piva, letošní výroba má stoupnout o desítky hektolitrů.
Pivovar vaří světlá, tmavá i polotmavá piva, jako jsou ležáky Haštal a speciál Salesius. Vznikají podle upravených původních historických receptur. Pivo mohou lidé ochutnat v klášteře nebo ve vybraných prodejnách v Praze a Brně.

ČTK


▲ Nahoru
Výroba potravin a nápojů čelí náročným výzvám, o tom bude dubnová konference Automatizace v potravinářství