Mlékárny

ZD Rosice u Chrasti od loňska vyrábí vlastní máslo

05.07.2018 14:24:00

Rosice u Chrasti (Chrudimsko) 5. července (ČTK) - Zemědělské družstvo Rosice u Chrasti od minulého roku vyrábí vlastní máslo. Prodává je ve svých prodejnách, v menším množství i v ostatní obchodní síti. Maloobchodní cena se neliší od jiných prodejců, v současnosti se pohybuje kolem 50 korun za čtvrt kilogramu. Podle předsedy družstva Václava Blažka ceny na českém i zahraničním trhu neodpovídají kalkulaci podle nákladů na výrobu másla.

"Cena se dělá tak, že se někdo podívá z okna a něco tam střelí," míní Blažek. Kolik činí nákladová cena v družstvu, nechce prozrazovat. Uvádí jen, že mléko dodává vlastní mlékárně za 8,50 koruny za litr. Připouští, že při stanovení konečné ceny hraje roli momentální cena na trhu.

Podle Blažka ceny některých potravinářských produktů nekopírují výsledky sklizně nebo produkci mléka. "Je to naprosto spekulativní chování nějakých hráčů na trhu. Teď třeba jdou nahoru ceny řepky, přitom není žádný rozdíl proti situaci před dvěma měsíci, kdy byla úplně dole, a není důvod s tím hýbat," uvedl Blažek. Stejný vývoj spatřuje u cen másla.

Na ty podle něj může mít jediný racionální vliv očekávaná letošní nižší sklizeň pícnin v Česku. "To by se ale muselo projevit i u základní suroviny, u mléka, ale to se nestalo," řekl Blažek. Nezdá se mu ani argument, že v létě je obsah tuku v mléce nižší, kolísání cen másla sezonnost neodráží.

Družstvo v Rosicích uvedlo loni v únoru do provozu minimlékárnu pro zpracování mléka z vlastní produkce. Ačkoliv to nebylo záměrem, nedotkl se jej loňský prudký nárůst cen másla, které podle Českého statistického úřadu z asi 42 korun za čtvrt kilogramu v květnu 2017 vystoupaly do podzimu na zhruba 60 korun. Letos v červnu stála čtvrtka másla v Česku podle ČSÚ v průměru 51,81 koruny. Zemědělská společnost máslo prodává v síti svých prodejen na Chrudimsku a Pardubicku, v menší míře je dodává i do dalších soukromých obchodů na rozvozní trase. Uplatní je i v jídelně, kterou provozuje v Pardubicích na Karlovině.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru