Pivovarství Výroba koření

Žatecký pivovar loni mírně zvýšil výstav i tržby

09.04.2014 11:58:00

Praha 9. dubna (ČTK) - Žatecký pivovar loni zvýšil výstav o 1,1 procenta na 34.453 hektolitrů piva, tržby vzrostly meziročně o 5,6 procenta na 54,2 milionu korun. Na tiskové konferenci to dnes uvedl jednatel společnosti Martin Kec. Dosavadní majitel Žateckého pivovaru, britský podnikatel Rolf Munding, minulý týden prodal 51 procent pivovaru dánskému pivovarnickému gigantu Carlsberg.Nadpoloviční většinu produkce pivovaru (53 procent) představovalo loni sudové pivo, podíl lahvového piva činil 41 procent. Zbývajících šest procent tvořilo pivo v cisternách či pětilitrových soudcích. Žatecký pivovar neplní pivo do PET lahví.

Pivovar vaří celkem 11 druhů a značek piv včetně dvou druhů bezlepkového piva. Nejprodávanějším produktem firmy je jedenáctistupňový ležák Žatec Premium, který představuje přes 60 procent výstavu pivovaru. Podíl speciálů loni tvořil 2,5 procenta. Zbývající více než třetina produkce připadá na výčepní pivo a dvanáctistupňový ležák. Na domácí trh směřovalo loni 86 procent uvařeného piva, export se na celkovém prodeji podílel 14 procenty. Pivo ze Žatce se vyváží do 17 zemí čtyř kontinentů.

Žatecký pivovar byl založen v roce 1801, pivo se však v proslulé chmelařské oblasti vařilo už daleko dříve. Carlsberg minulý týden oznámil, že zařadí piva Žatec do svého portfolia a po převzetí pivovaru bude moci českou značku uvést na vybrané trhy skupiny. Carlsberg je čtvrtým největším producentem piva na světě a úzce spolupracuje s Budějovickým Budvarem.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru