Pivovarství

Zámecký pivovar Břeclav je po rekonstrukci, investoval 80 milionů

13.05.2013 13:54:47

Do Břeclavi se po téměř dvaceti letech vrátila výroba piva. Nový investor do oprav původního provozu dal zatím zhruba 80 milionů korun. Zámecký pivovar Břeclav spol. s r.o. začne první pivo prodávat příští týden. Pro letošek plánuje vyrobit kolem 20.000 hektolitrů piva. Zástupci pivovaru to dnes řekli novinářům.


"Výroba se už rozjela, zatím nejedeme na sto procent. Na maximální možné míře budeme za týden až deset dní," uvedl ředitel pivovaru Aleš Hofman. Podle vedení pivovaru je kapacita provozu asi 35.000 hektolitrů piva ročně. Letos pivovar na svou kapacitu nedosáhne, měl by ji naplnit až v dalších letech.
"Pivo vaříme klasickou českou technologií. Používáme výhradně české suroviny," uvedl sládek pivovaru Václav Dítě. Nový pivovar bude dva druhy piv stáčet do skleněných lahví, pet lahví i sudů.
Pivo bude i v maloobchodní síti Enapo, která je majetkově spřízněná se Zámeckým pivovarem Břeclav. Síť pivovaru zajistí distribuci desítky Delegát po celé ČR, dvanáctka Kanec bude podle vedení pivovaru dostupná pouze na Břeclavsku.
Nový břeclavský pivovar vznikl na místě bývalého provozu, který skončil v roce 1996. Čtyři roky předtím vyrobil rekordních 225.000 hektolitrů piva. Třetinu svého výstavu pivovar vyvážel na Slovensko. Vaz podniku zlomily zejména vysoké dovozní sazby, které zavedlo Slovensko po rozdělení společného státu. Od roku 1996 pivovar chátral.
Změnu přinesl až příchod nového investora, který do oprav budov, nákupu nových technologií a souvisejících prací investoval zatím kolem 80 milionů korun. Investice přinesla asi dvacítku nových pracovních míst.
V posledních letech v Česku roste počet minipivovarů. Většinou ale jde o menší restaurační provozy. Výstavba pivovaru s kapacitou několik desítek tisíc hektolitrů je výjimečná. V posledních letech obdobný provoz vyrostl v Chotěboři na Vysočině. Tam ale pivovar vznikl na zelené louce. V Břeclavi navazuje na historii starou několik století.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru