Pivovarství

Zahraniční pivovary ve Vietnamu zvyšují svůj podíl na trhu

Zahraniční pivovary ve Vietnamu zvyšují svůj podíl na trhu

21.10.2015 13:24:00

Ve společném japonsko-vietnamském podniku Sapporo Vietnam (SVL) se japonský partner rozhodl odkoupit 29 % podílu svého vietnamského partnera, což je příznakem „zahřívání“ na trhu piva. Analytici soudí, že letos a příští rok bude ve vietnamském pivovarnictví docházet ke stále většímu počtu fúzí a akvizic (M&A), protože vláda opět vyzvala státní podniky (SOEs), aby odprodaly své podíly z vedlejších podnikatelských oborů. To znamená, že SOEs musí urychlit mimo jiné i prodej těch akcií, které drží v pivovarech.Zatímco investoři upírají svoji pozornost na Sabeco - největší pivovar ve Vietnamu, který je vlastněn mnoha státními podniky, společnost Sapporo již podnikla nezbytné kroky k tomu, aby po koupi 29% podílu od tabákové firmy Vinataba získala i zbytek SVL. Po této transakci již SVL působí jako podnik ze 100 % vlastněný zahraničním vlastníkem. Analytikům nicméně neuniklo, že SVL je i po pěti letech provozu ve Vietnamu stále v rané fázi vývoje a nevytváří zisk. I přesto však Sapporo International akceptovalo výše uvedenou nabídku tabákového výrobce, za kterou zaplatilo 8.28 mil. USD. Podle odborníků bylo rozhodnutí Sappora předvídatelné, protože Vietnam je jednak považován za největší pivní trh v Jihovýchodní Asii, současně však dochází i k poklesu poptávky po produktech Sappora v domovském Japonsku, a to vzhledem ke stárnoucí populaci.

Po získání SVL má Sapporo plány na zvýšení odbytu rozšiřováním prodejní sítě, která se nyní nalézá především v oblasti Ho Chi Minh City. Jeden z produktů SVL - Sapporo Premium, se nyní prodává ve 4000 restauracích a obchodech ve Vietnamu. Návazně na rozšíření distribuční síťě Sappora na severu v Hanoji a v Danangu v centrálním regionu, bude tento produkt od února 2016 k dispozici v 7000 restaurací a obchodů.

Z průzkumu provedeného Sapporem dojde v příštích 10 letech k dvoj - až trojnásobnému nárůstu střední třídy ve Vietnamu v důsledku toho si stále více Vietnamců bude moci dovolit kupovat produkty Sappora typu „high end“.
Tržby SVL v roce 2014 vzrostly ve srovnání s předchozím rokem o 34 %. To vysvětluje, proč se Sapporo rozhodlo investovat více peněz do zvýšení produkce pivovaru Long An ze 40 na 100 mil. litrů ročně, s cílovou kapacitou 150 mil. litrů v roce 2019. Sapporo Vietnam je jediným pivovarem v regionu, který také vyváží pivo do okolních zemí Jihovýchodní Asie, Jižní Koreje a Austrálie. Strategií pivovaru do budoucna je exportovat 50 % své produkce do zahraničí.

Kdo bude strategickým akcionářem Sabeca?
Nejen 140 let stará japonská Sapporo Group můžete spatřovat ve Vietnamu velký potenciál, ale také mnoho jiných "velkých ryb" se snaží na tento trh proniknout. Všichni zahraniční investoři, kteří chtějí vstoupit na vietnamský trh s pivem, nemohou pominout Sabeco. Sabeco na jihu a Habeco na severu kontrolují domácí trh s pivem. Obě společnosti jsou vlastněné státem. Sabeco, se svými značkami "333" a "Bia Saigon" nyní drží 46 % podílu na trhu. Stát, který ve společnosti ovládá 89 %, zvažuje prodej 53 % svého podílu jednomu, případně několika strategickým investorům.

Prohlášení vlády o urychleném odstátňování SOEs a velký tržní podíl činí Sabeco atraktivním pro zahraniční investory. Mnoho velkých zahraničních firem, jako je Sab Miller, Kirin Brewery, Asahi Breweries a Asia-Pacific Breweries již naznačily, že ony by se chtěly stát tím strategickým investorem, který stát hledá. Podle analytiků jsou si zahraniční investoři vědomi, že pronikání na vietnamský trh s pivem je od počátku velmi nákladnou záležitostí. Získáním Sabeca by ušetřili čas i peníze, nutné pro expanzi na trhu. Kromě toho, pokud se stanou vlastníky Sabeca, vlastnili by 20 pivovarů, které mohou „chrlit“ 1,8 mld. litrů piva za rok a současně s tím by se stali i vlastníky mnoha nemovitostí ve velkých městech. Z mnoha důvodů je proto prodej státního podílu v Sabecu jednou z nejlepších investičních nabídek v Asii.

Vietnam patří k největším trhům s pivem na světě. Podle Vietnam Beverage Association (VBA) bylo v roce 2014 ve Vietnamu zkonzumováno 3,14 miliard litrů piva.

Zdroj: Vietnam Net
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Ho Či Minhově Městě.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru