Výroba potravin

WHO chce větší regulaci reklam nezdravých potravin pro děti

18.06.2013 16:20:00

Výrobci potravin si většinou najdou způsob, jak obejít zákon a propagovat nezdravé jídlo. Upozornila na to Světová zdravotnická organizace (WHO), která vyzvala k větší regulaci reklamy na potravin určené dětem. Omezení takové reklamy je regulováno zejména u dětských televizních pořadů, výrobci se však nově zaměřili na počítačové hry, mobily a komunitní sítě, přes které svou produkci propagují.

WHO připomíná, že je třeba maximálně omezit reklamu, která by u dětí vychvalovala příliš tučné, slané a sladké potraviny. Právě takové pokrmy totiž přispívají k nežádoucí obezitě mládeže. Organizace poznamenala, že příslušný evropský kodex zatím v Evropě zapracovalo pouze Dánsko, Francie, Norsko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko.

"Většina klíčových potravinářských firem vyvinula vlastní počítačové hry a internetové stránky s poutavým videem pro malé děti," citoval z textu WHO britský list The Telegraph. Organizace také varovala před prodejem nevhodných potravin v prodejních automatech ve školách, sportovních centrech a dalších místech, která pravidelně navštěvují děti.

"Miliony dětí napříč kontinentem jsou předmětem nepřijatelných marketingových praktik," zdůraznila regionální ředitelka WHO pro Evropu Zsuzsanna Jakabová. Nelíbí se jí například, že se žádná omezení nevztahují na rozšířené soutěžní a zábavné pořady v televizi, jako je třeba SuperStar, které jsou oblíbené i u dětí.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru