Vývoz skotské whisky loni stoupl o téměř osm procent

Alkoholické nápoje

Vývoz skotské whisky loni stoupl o téměř osm procent

15.02.2019 10:39:00

Edinburgh 15. února (ČTK) - Hodnota vývozu skotské whisky se v loňském roce zvýšila o téměř osm procent na 4,7 miliardy liber (138,7 miliardy Kč). Objem vývozu stoupl o 3,6 procenta na 1,28 miliardy lahví o objemu 0,7 litru. K růstu vývozu přispěla vyšší poptávka z Indie, Francie a USA a zájem o dražší skotskou. Vyplývá to z údajů které dnes zveřejnil britský daňový úřad HMRC.

Růst prodeje v posledních letech táhne hlavně vyšší poptávka po jednosladové whisky, tzv. single malt, která se vyrábí v jedné palírně a je dražší než tzv. blended, neboli míchaná whisky. Vývoz jednosladové se zvýšil o 11,3 procenta na 1,3 miliardy liber.

Největším vývozním trhem podle hodnoty byly loni opět Spojené státy. Vývoz do USA stoupl o 7,8 procenta na 1,04 miliardy liber. Vůbec poprvé tak vývoz skotské do některé ze zemí překonal jednu miliardu liber.

Podle objemu vývoz táhla hlavně Indie, kam se export zvýšil o 23,1 milionu na 112,6 milionu lahví. Vývoz do USA i Francie stoupl o 9,4 milionu lahví. Naopak vývoz do Německa a Španělska klesl.

Británie má do šesti týdnů opustit Evropskou unii a stále není rozhodnuto o vzájemném obchodu mezi oběma celky. To dělá starosti zvláště producentům skotské, protože EU se na jejich světovém prodeji podílí zhruba třetinou, napsala agentura Reuters.

České pivovary stále více stáčejí do plechovek, ale ne všude

↑ nahoru