Vývoz skotské whisky je navzdory americkým clům na rekordu

Alkoholické nápoje

Vývoz skotské whisky je navzdory americkým clům na rekordu

12.02.2020 13:24:00

Londýn 12. února (ČTK) - Hodnota vývozu skotské whisky se loni zvýšila o více než čtyři procenta na rekordních 4,9 miliardy liber (145,2 miliardy Kč). Vývoz podpořila poptávka ze zemí, jako je Tchaj-wan a Indie, která pomohla vykompenzovat negativní vliv amerických cel a nejistotu způsobenou odchodem Británie z Evropské unie. Ve své zprávě to uvedl Svaz skotské whisky (SWA). Podle počtu lahví se vývoz loni zvýšil o 2,4 procenta na 1,31 miliardy lahví o objemu 0,7 litru.

Spojené státy loni v říjnu oznámily, že zatíží 25procentním clem řadu evropských produktů, včetně skotské whisky, a to v odvetě za nelegální podporu evropského výrobce letadel Airbus. Vývoz do USA tak v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně klesl. Za celý rok se ale o 2,8 procenta zvýšil a dosáhl 1,1 miliardy liber. Objem prodeje se naopak o sedm procent snížil na 127 milionů lahví.

"Cla tvrdě dopadají na výrobce, zvláště pak na malé lihovary," uvedla v prohlášení ředitelka SWA Karen Bettsová. Spojené státy jsou největším vývozním trhem skotské whisky podle hodnoty. Podle počtu prodaných lahví jsou až na třetím místě, za Francií a Indií.

Vývoz na Tchaj-wan se loni zvýšil o 22 procent, export do Indie o 19,7 procenta, uvedla agentura Reuters. Z jednotlivých regionů má Evropská unie na vývozu skotské whisky podíl 30 procent, vývoz do EU se zvýšil o 5,4 procenta. Severní Amerika se na vývozu podílí 26 procenty, Asie a Oceánie 25 procenty. Skotská whisky se na vývozu potravin a nápojů z Británie podílí více než 20 procenty. Prodává se zhruba na 180 trzích světa.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru