Vyškovskému pivovaru roste díky speciálům export

Pivovarství

Vyškovskému pivovaru roste díky speciálům export

20.09.2013 11:24:00

Vyškovskému pivovaru roste díky speciálům export. Letos má tvořit asi čtvrtinu celkového výstavu. Pivovar, který má druhým rokem od státu v nájmu společnost Czech Beverage Industry Company, letos vyrobí asi 25.000 hektolitrů piva. ČTK to řekl vedoucí obchodu pivovaru Roman Holoubek. Výši tržeb firma nezveřejňuje, pivovar má kolem třiceti zaměstnanců. Výstav pivovaru se v posledních dvou letech pravidelně zvyšuje. Přesto letošní výroba dosáhne pouze čtvrtinové kapacity pivovaru. "To má vliv na ekonomiku provozu. Věřím, že se letos dostaneme s hospodařením na kladnou nulu, mírný zisk plánujeme na příští rok," uvedl Holoubek.Obdobný výstav jako vyškovský pivovar má pivovar v Chotěboři na Vysočině. Loni exportoval šest procent svého výstavu na Slovensko a uvařil přes 16.000 hektolitrů piva. Letos v pololetí pivovar uvařil 8770 hektolitrů piva, proti stejnému období minulého roku jeho produkce stoupla o 21 procent. Odbyt vyškovského pivovaru podle Holoubka roste na Vyškovsku i v dalších regionech. "Prosazujeme se nyní více i na Olomoucku nebo Prostějovsku. Ve všech oblastech je růst permanentní a rovnoměrný," uvedl Holoubek.

V zahraničí se vyškovské pivo prodává díky speciálům. Czech Beverage Industry Company od svého příchodu do pivovaru uvařila osm speciálů, řada z nich byla v českým poměrech ojedinělá. Příkladem je India Pale Ale, silně chmelené svrchně kvašené pivo, známé z Anglie. "Máme na tuto řadu pozitivní ohlasy. Týká se to často svrchně kvašených piv," uvedl Holoubek. Firma je vyváží do Itálie, Číny nebo Španělska. Odběratelé jdou velkoobchodníci. "Nyní jednáme s partnerem v Anglii," uvedl Holoubek. Kromě speciálů má pivovar v nabídce 11 standardních druhů piv.

Vyškovský pivovar patří k menším průmyslovým pivovarů na jižní Moravě. V regionu se pivo ve velkém vaří ještě v Brně a Černé Hoře. Letos obnovil provoz pivovar v Břeclavi. Zatím se zaměřuje především na Břeclavsko. Část produkce dodává do maloobchodní sítě.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru