Alkoholické nápoje

Výrobu košer produktů vizovické likérky kontroloval rabín

21.01.2013 15:29:55

Výrobu košer destilátů vizovické likérky Rudolf Jelínek dnes kontroloval rabín. Dohlížel na stáčení hruškovice a tříleté silver slivovitz. Košer produkty likérka vyrábí osmdesát let, vyváží je zejména do USA, řekl dnes ČTK místopředseda představenstva Zdeněk Chromý.

Mezi výrobou košer destilátů a klasické produkce není technologicky žádný rozdíl, podle Chromého se však pro košer destiláty používá ovoce špičkové kvality. Likérka také musí splnit několik podmínek, například před stáčením košer destilátů zastavit výrobu na 24 hodin, veškerý provoz řádně očistit horkou vodou za dohledu rabína. "Dnes se stáčí destiláty pro svátek Pesach, jsou speciálně označené," řekl ČTK rabín Avraham Schwarz. Pochází z Manchesteru a má na starosti evropské likérky.

Košer destiláty tvoří přes pět procent tržeb likérky, což je zhruba 20 milionů korun. Polovina produkce putuje do USA, část do Česka, na Slovensko a dalších zemí včetně Izraele. Zájem o ně se postupně mírně zvyšuje.

Likérka nabízí pět výrobků, před 80 lety se začala vyrábět a do USA vyvážet pětiletá bílá slivovice a desetiletá zlatá slivovice. Na konci 90. let minulého století se přidala jednoodrůdová hruškovice pear williams, silver slivovitz a plum vodka. "Plánujeme další rozšíření nabídky. Nejvíce jde na odbyt pětiletá bílá slivovice," uvedl Chromý.

Loňské hospodaření likérky, která je největším českým výrobcem ovocných destilátů, skončí s největší pravděpodobností po 13 letech vykázaných zisků ve ztrátě. Důvodem je metanolová kauza, která zásadním způsobem poznamenala výrobce alkoholu. V roce 2011 hospodařila likérka se ziskem 22,6 milionu korun před zdaněním.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru