Alkoholické nápoje

Výrobcům kódů a jejich čteček svítá na lepší časy, přichází zákon o povinném značení lihu

Výrobcům kódů a jejich čteček svítá na lepší časy, přichází zákon o povinném značení lihu

19.06.2013 13:06:00

Sněmovna dnes propustila do závěrečného čtení návrh zákona o povinném značení lihu. Návrh má za cíl bojovat s nelegálním alkoholem a je jednou z reakcí na loňskou metanolovou kauzu, která si vyžádala několik desítek životů. Zákon by také mohl na základě návrhu rozpočtového výboru vytvořit podmínky pro zavedení elektronických identifikačních kódů na láhvích s lihovinami. Poslanci by měli zákon schvalovat ještě na své současné schůzi, zatím ale není jisté, kdy se k tomu dostanou.

Rozpočtový výbor navrhl mimo jiné, aby individuální kód označující každou láhev byl elektronicky čitelný. Celníci by tak například mohli kontrolovat láhve i v krabicích. Podle unie výrobců lihovin však zavedení tzv. RFID čipů neřeší žádný problém a mimo jiné může vést ke zdražení lihovin. V současné době platí výrobci lihovin státu za jednu kontrolní pásku podle Generálního ředitelství cel 40 haléřů. Zavedení radiofrekvenčního identifikačního čipu (RFID) by je ale údajně prodražilo o nejméně 2,50 Kč.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zdůraznil, že pozměňovací návrh výboru přímo nezavádí RFID čipy, ale dává možnost jakékoli budoucí vládě tyto čipy zavést. "Identifikačním kódům stejně neunikneme," řekl. Podle něj jde o trend v EU a kvůli daňovým únikům se v příštích letech stane nezbytnou povinností na celém evropském trhu. Domnívá se také, že elektronický kolek bude stát méně než 80 haléřů na jednu láhev a za lepší ochranu spotřebitele to podle něj stojí.

Zákon také zavádí pětimilionovou kauci nutnou pro registraci obchodníků a výrobců lihu. Rozpočtový výbor ale doporučil změnit kauce tak, aby se odvíjely podle toho, kolik kontrolních pásek obchodník nebo výrobce v jednom roce zakoupí od státu. Někteří poslanci se obávali, že by jednotná kauce byla zejména pro malé výrobce likvidační.

Návrh, který ve výboru předložila Helena Langšádlová (TOP 09) a který výbor podpořil, předpokládá čtyři výše kauce. Pokud by výrobce nebo distributor složil nebo poskytl bankovní záruku půl milionu korun, mohl by ročně odebrat až 25.000 kolků. Nejvýše 50.000 kolků by mohl převzít při milionové kauci, až 100.000 kolků pak při částce tři miliony korun. Nad tento počet pásek by byla kauce pětimilionová. Rozpočtový i zemědělský výbor také navrhují snížit minimální balení, od kterého už se budou muset lihoviny značit, z vládou navrhovaného jednoho decilitru na 0,6 decilitru.

Nezařazený poslanec Radim Vysloužil přednesl návrh, který by umožnil celníkům uzavřít provozovnu s neznačeným alkoholem. Uzavřít by ji mohli nejméně na pět dní a nejdéle na šest měsíců. Vládní předloha také snižuje nejvyšší možné balení alkoholu na jeden litr, pouze v případě lahví bude přípustné nejvýše třílitrové balení. Dosud je možné prodávat až šestilitrové balení, v minulosti to bylo až 25 litrů.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru