Výrobci potravin Racio loni rostly tržby o 28 procent na 371 milionů

Výroba potravin

Výrobci potravin Racio loni rostly tržby o 28 procent na 371 milionů

27.08.2014 10:24:00

Břeclav 27. srpna (ČTK) - Břeclavský výrobce potravin Racio si již druhý rok po sobě drží stejné tempo růstu tržeb. Loni je zvýšila o 28 procent na 371 milionů korun. Zisk se zvýšil o necelou desetinu na 7,4 milionu korun. Společnosti se daří každý rok přicházet s novými řadami výrobků a také více pronikat na zahraniční trhy, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin. Firma vidí i nadále velký růstový potenciál za hranicemi, aktuálně 60 procent produkce vyváží.

Racio na trh dodává extrudované a pufované výrobky, tedy takové, k jejichž zpracování se používá vysokých teplot a tlaků a jsou trvanlivější než klasické pečivo. "Rostoucímu prodeji napomáhá současný trend podporující zdravou výživu a zvýšený zájem spotřebitelů o potraviny, které tomuto trendu odpovídají," uvedl ve zprávě jednatel společnosti Oldřich Darmovzal.

Loni se například firmě podařilo expandovat i do Ruska. Místo očekávaného růstu však politická situace obchod utlumila. "Náš distributor byl závislý na importu z Evropské unie. Většinu položek, které vozil do Ruska, jsou na seznamu zakázaných potravin. Proto teď hledá východisko ze situace a na rozvíjení spolupráce s námi nemá prostor," sdělila ČTK pracovnice marketingu Dagmar Mikulicová.

Firma už má na trhu 80 druhů výrobků, další vyrábí pod privátními značkami řetězců, loni přidala kategorii těch, které jsou ochucené ovocnou šťávou, a novou řadu knäckebrotů. Dlouhodobě se snaží vyvíjet výrobky z netradičních surovin, jako jsou chlebíčky z pohanky, žita či kukuřice. U pufovaných výrobků se snaží využít kakaové boby, čočku, tropickou obilninu slzovku a pšeničná zrna freekeh.

Společnost, která vznikla v roce 1990, dodává výrobky nejen na český a slovenský trh, ale také do mnoha zemí Evropy, do Kanady, USA a Jižní Afriky. Pro snazší působení na slovenském trhu vznikla už v roce 1995 dceřiná společnost Racio Slovakia se sídlem v Kútech nedaleko Břeclavi. V souvislosti s trvalým růstem firmy se zvýšil i počet zaměstnanců. Zatímco předloni jich přibylo 12, loni téměř 50 a na konci loňského roku jich měla firma 222.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru