Výrobci lihovin Diageo klesl zisk, zasáhlo jej zpomalení v Číně

Pivovarství Alkoholické nápoje

Výrobci lihovin Diageo klesl zisk, zasáhlo jej zpomalení v Číně

31.07.2014 14:08:00

Londýn 31. července (ČTK) - Největšímu světovému výrobci lihovin Diageo klesl zisk za poslední finanční rok o osm procent na 2,25 miliardy liber (78,2 miliardy Kč). Oznámila to dnes firma. Výsledky poškodilo zpomalení na čínském trhu a kolísavost na jiných rozvíjejících se trzích.

Výrobce whisky Johnnie Walker, vodky Smirnoff či piva Guinness narážel za poslední rok na řadu problémů na rozvíjejících se trzích. V Číně se kvůli úsporným opatřením vynuceným tamní vládou prudce snížil prodej alkoholického nápoje paj-ťü a v Keni se zvýšila daň na jedno z jeho piv. Zasáhl ji i pokles hodnoty měn na rozvíjejících se trzích, což snižuje hodnotu tržeb při převodu zpět do domácí měny.

Čisté tržby společnosti za celý rok do konce června klesly o devět procent na 10,3 miliardy liber. Analytici v průměru předpokládali 10,5 miliardy liber. Objem prodeje nápojů ve východní Evropě a Turecku klesl o pět procent a v Severní a Latinské Americe o procento. V západní Evropě změny nenastaly. Slabým místem byla Čína a jihovýchodní Asie. Objem prodeje zde klesl o pětinu, respektive o čtvrtinu, a firma byla nucena odepsat část hodnoty čínské značky paj-ťü.

Výhled na současný rok firma nezveřejnila. Finanční ředitelka Dierdre Mahlanová podle agentury Reuters řekla, že Severní Amerika a západní Evropa by měly pokračovat v nedávném trendu. Situace na rozvíjejících se trzích by se měla zlepšit, pravděpodobně v druhé polovině roku.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru