Výroba potravin

Výrobci biopotravin PRO-BIO loni vzrostly tržby na 252 milionů korun

30.07.2017 11:15:00

Staré Město (Šumpersko) 30. července (ČTK) - Společnost PRO-BIO ze Starého Města na Šumpersku, která v roce 1992 jako první v Česku zahájila výrobu biopotravin, loni díky rostoucí poptávce zvýšila meziročně tržby o čtyři procenta na 252 milionů korun. ČTK to řekl spolumajitel PRO-BIO Martin Hutař. "Obrat naší společnosti je nyní z 99 procent tvořen prodejem bioproduktů," uvedl Hutař. Podle něj firma provozuje velkoobchod s biopotravinami, internetový obchod a zhruba 13 až 14 procent bioprodukce exportuje do zahraničí. "Obchodním řetězcům dodáváme biopotraviny převážně pod jejich privátními značkami," podotkl Hutař.

Růst dodávek biopotravin pro maloobchod se ale podle něj v poslední době výrazně zpomalil. "Na českém trhu se hodně etabloval fenomén takzvaných farmářských výrobků. V oblasti výrobků například z pšenice špaldy nám pak začala hodně konkurovat konvenční produkce, která se tváří jako přírodní, je často označovaná jako Natural a zákazník si myslí, že jde o bioprodukt, takže v tomto segmentu se růst takřka zastavil," dodal Hutař.

Naopak roste prodej osiv v biokvalitě. "Na našem obratu sice bio osiva mají nyní podíl necelých deset procent, avšak jejich prodej má značný potenciál. Produkce bio osiv je totiž náročná, takže zemědělci si je musí kupovat," uvedl Hutař. Společnost PRO-BIO prodává i suroviny výrobcům biopotravin. "Tento segment také roste, jelikož výrobců biopotravin přibývá," řekl Hutař. Loni od ledna do srpna podle údajů ministerstva zemědělství stoupl v ČR počet výrobců biopotravin o 8,5 procenta na zhruba 590. Zrychlilo se tak tempo nárůstu počtu výrobců biopotravin, když předloni jich přibylo 7,1 procenta.

Spotřeba biopotravin v Česku předloni vzrostla meziročně o 11,4 procenta, lidé za ně utratili 2,25 miliardy. Průměrně tak šlo o 213 korun na hlavu, což je nejvyšší hodnota od roku 2008. Obrat včetně vývozu v roce 2015 činil 3,73 miliardy korun. Podle Ústavu zemědělské ekonomiky a informací je podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů v ČR 0,81 procenta. Podle Hutaře má o biopotraviny zájem hlavně mladá generace. "Lidé, kteří si umí vydělat peníze, chtějí jíst kvalitní potraviny. V některých západoevropských zemích, jako je Francie Dánsko či Německu, se růst trhu s biopotravinami v některých prodejních kanálech pohybuje i kolem 20 procent," podotkl Hutař.

Export českých biopotravin předloni vzrostl na 1,48 miliardy. Nejvíce se vyváží do Německa a Rakouska. Společnost PRO-BIO loni exportovala zboží za zhruba 30 milionů korun. "Vyvážíme hlavně na Slovensko a do Polska, kde jsme zaznamenali velký nárůst poptávky," řekl Hutař. Podle něj je firma aktivní také ve Slovinsku, Rumunsku, Maďarsku či Rusku. S 1200 položkami v sortimentu patří firma PRO-BIO mezi největší výrobce a distributory biopotravin v republice. Zároveň pěstuje pozapomenuté plodiny, které se dříve v tuzemsku běžně využíval, jako je bezlepková pohanka či pšenice špalda.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru