Alkoholické nápoje

Výrobce sirupů a likérů Kitl si pořídil automatickou linku

19.07.2014 10:12:00

Jablonec nad Nisou 19. července (ČTK) - Jablonecký výrobce léčivých sirupů a likérů Kitl rozšiřuje výrobu. Za přispění evropských fondů pořídila firma automatickou plnicí linku s etiketovacím strojem za čtyři miliony korun. Zhruba třetinu by měla uhradit dotace z EU. Ve firmě se dosud plnilo a etiketovalo ručně, poptávka po produkci ale roste takovým tempem, že se to nedalo zvládnout, řekl dnes ČTK spolumajitel společnosti Jan Vokurka.Kitl je Firmou roku 2013 Libereckého kraje. Ryze česká společnost vyrábí od roku 2007, kdy uvedla na trh svůj první likér Kitl Šláftruňk, což je medicinální víno na spaní. Vyrábí se ze sedmi bylinek a hroznového moštu. "Když jsme to uvedli na trh, mělo to ohromný úspěch," poznamenal Vokurka, který pochází z rodu lékařů a lékárníků. Jeho pradědeček Antonín Wellner byl spolumajitelem dobrušské firmy Josef Archleb - výrobce léčivých vín a likérů.

Rodinná firma vstoupila na trh v době sílícího zájmu o tradiční tuzemské produkty. Loni nápoji naplnili 200.000 lahví, zhruba o čtvrtinu víc než v roce 2012. S podobným růstem počítají letos. "Jsme malá rodinná firma, zaměstnáváme asi 11 lidí a zhruba stejný počet brigádníků, když jsou nárazy, tak to vykrýváme pomocí brigádníků," řekl Vokurka.

K Šláftruňku postupně přibyl Životabudič, což je sirup s pěti bylinkami, pak Meducínka s propolisem na posílení imunity a medovina. Později přibyly regionální sirupy Kitl Syrob z čerstvých bylinek. Vyrábějí se stejně jako ostatní Kitlovy produkty podle tradičních receptur a v biokvalitě. Syroby jsou tři - mátový, bezový a zázvorový. "Museli jsme si kvůli tomu založit vlastní sady, abychom si zajistili čerstvé květy v biokvalitě, na trhu se totiž koupit nedají," dodal Vokurka.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru