Dehydrované potraviny

Výrobce produktů zdravé výživy ASP Czech nakoupil technologie

24.05.2013 08:17:15

Český výrobce produktů zdravé výživy a doplňků stravy ASP Czech ze Slušovic na Zlínsku loni investoval do nových technologií a zvýšení skladové kapacity. Na rozvoj firmy šlo téměř osm milionů korun. Kvůli vývoji nových výrobků zahájila firma spolupráci se zlínskou univerzitou. Studenti budou například ověřovat uváděnou dobu trvanlivosti, řekl ČTK ředitel Petr Mlčák.
Firma existuje od roku 1996, nyní zaměstnává 40 lidí. Loni měla rekordní obrat 200 milionů korun, v posledních čtyřech letech se postupně zvyšuje, podotkl Mlčák. V roce 2011 činil obrat 186 milionů korun.
ASP Czech začínalo s výrobu sušených sójových mlék a postupně rozšiřovalo sortiment. Trendem posledních let jsou takzvané zelené potraviny, různé řasy jako chlorella, spirulina a zelený ječmen. Suroviny se často dovážejí, například psyllium z Indie, řasy se zpracovávají v Německu, uvedl produktový manažer Dušan Černý.
Firma vyrábí sušené rostlinné nápoje, doplňky stravy a ostatní potraviny zdravé výživy. Všechny produkty jsou v sušeném stavu, neobsahují lepek, laktózu a chemické látky. Jsou slazeny ovocným cukrem. Klíčovým produktem je vlákninový preparát Lepicol určený pro zdravé trávení, 80 procent produkce se vyrábí pro britský trh, odkud se distribuuje do dalších 20 zemí. "V Anglii je jedničkou na trhu, také v Polsku, tam pod jinou značkou," řekl Černý.
Své výrobky dodává firma do prodejen zdravé výživy, lékáren, řetězců i drogerií. Cílovou skupinou zejména u výrobků podporujících trávení jsou starší občané. "Nyní je to trend i u mladých lidí, mají sedavé zaměstnání, nedostatek ovoce a zeleniny ve stravě," poznamenal Černý.
Pro děti vyrábí ASP například vlákninu s probiotiky. Do všech lázní v republice dodává ovesné koupele, pomáhají nejen dětem s kožními problémy, zejména atopickými ekzémy. "Nyní jsme vyrobili i ovesnou koupel s konopným olejem. Oves se používá stovky let. Vyrábíme také ovesný nápoj, takže zdroj suroviny máme," řekl Černý.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru