Výrobce potravin Racio zvýšil loni výnosy o 26 procent na 563 milionů

Dehydrované potraviny

Výrobce potravin Racio zvýšil loni výnosy o 26 procent na 563 milionů

12.07.2015 19:44:00

Břeclav 12. července (ČTK) - Břeclavský výrobce potravin již několik let po sobě výrazně navyšuje výnosy. Loni firma zvýšila tržby o 26 procent na téměř 563 milionů korun a zisk dokonce ztrojnásobila na 22,6 milionu Kč. Společnosti se daří především rychle získávat zahraniční trhy, export loni vzrostl o 37 procent. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin.

Vývoz už loni tvořil dvě třetiny výnosů a každoročně jeho podíl roste. Klíčovými importéry jsou Německo, Velká Británie a Francie, ale daří se vyvážet i do dalších zemí Evropské unie, do USA, Kanady a některých dalších mimoevropských zemí. Naopak se loni zastavil růst vývozu do Ruska kvůli odvetným sankcím země na dovoz potravin z EU. "Růstu napomáhá stále rostoucí trh zdravé výživy, širší nabídka výrobků naší společnosti a zvýšený zájem spotřebitelů spjatý se zdravým životním stylem," uvedl ve zprávě jednatel Oldřich Darmovzal. Racio na trh totiž dodává extrudované a pufované výrobky, tedy takové, k jejichž zpracování se používá vysokých teplot a tlaků a jsou trvanlivější než klasické pečivo.

Do vývoje nových výrobků firma každoročně investuje, loni to byl téměř milion korun a každoročně uvádí na trh nové výrobky. Loni šlo například o potraviny ochucované pouze ovocnou šťávou. "Naši snahou je dále posilovat pozici v obchodních řetězcích a posilovat export. Chceme být co nejúspěšnější ve výběrových řízeních na dodavatele privátních značek," uvedl Darmovzal. Racio totiž prodává potraviny jak pod svoji značkou, tak pod značkami řetězců. Také pod svoji značkou uvádí na trh potraviny zahraničních výrobců, nabízí i biopotraviny. Společnost vznikla v roce 1990. Pro snazší působení na slovenském trhu vznikla už v roce 1995 dceřiná společnost Racio Slovakia se sídlem v Kútech nedaleko Břeclavi. Aktuálně firma zaměstnává přes 220 lidí.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru