Zpracování komodit

Výrobce chipsů Intersnack zmodernizuje linku za 10,4 milionu korun

22.09.2017 03:13:00

Choustník (Táborsko) 21. září (ČTK) - Společnost Intersnack, která v továrně v Choustníku denně vyrobí 50 tun chipsů, zmodernizuje za 10,4 milionu korun jednu ze tří výrobních linek. Firma snižuje slanost zboží, nyní koření na 1,6 procenta soli. ČTK to dnes řekl ředitel továrny Miloš Cikrt. V Choustníku pracuje 120 lidí, známou značkou firmy je Bohemia Chips.

Na přelomu roku investuje společnost 400.000 eur (asi 10,4 milionu Kč) do menší linky, na které se chipsy koření až těsně před baličkou a lze tak dělat až šest různých výrobků naráz. Loni takto zmodernizovali největší linku. Dosud, když se výrobky kořenily za fritézou, tedy velké množství naráz, a potom se rozváděly k balení na jednotlivé stroje, se musel stroj při každé změně koření zastavit a vyčistit.

"Teď máme nad každým balicím strojem malý bubínek, který koření individuálně, můžeme dělat až šest různých koření souběžně. Fritézu zastavujeme většinou jen jednou týdně, když měníme řez. Je to velká úspora jak v odpadu, tak ve flexibilitě. Výsledky jsou lepší, než jsme čekali, proto budeme dělat totéž na menší lince," řekl Cikrt. Úsporu přinesla také izolace boxů v bramborárně, šetří se energie a lze chladit na přesnou teplotu.

V Choustníku denně vyrobí zhruba 500.000 sáčků, rekord byl 60 tun. Výroba jednoho balíčku trvá 30 minut. Smaží se při 150 stupních Celsia. Bohemia Chips tvoří 50 procent značkové výroby. Intersnack podle marketingového manažera Ondřeje Širokého má podíl na trhu v chipsech 32,3 procenta. Pro značku Bohemia využívá české brambory, produkty se smaží na slunečnicovém oleji, odrůdě slunečnice Hoso. Polovinu brambor dodávají zemědělské podniky, 34,3 procenta obchodní společnosti, 16,3 procenta soukromí farmáři. Nejvíc, 41 procent brambor, je z Vysočiny, necelá třetina z jižních Čech. Asi 80 procent brambor je z ČR.

Továrna ročně spotřebuje 45.000 tun brambor. Má sklad na 8000 tun, dalších 13.000 tun je v pronajatých skladech, 12.000 tun skladují dodavatelé a stejné množství firma zpracuje rovnou z pole. Používá deset odrůd brambor, nejvíc Kiebitz a Lady Claire. Jádro zaměstnanců v Choustníku je stabilní. "Výhoda je, že jsme na vesnici, je tady množina lidí, kteří bydlí v obci a kolem, máme autobusy, kterými je svážíme na směny," řekl Cikrt. Platy všem z výroby se výrazněji zvyšovaly loni v dubnu, řekla za firmu Markéta Baráková. O kolik to bylo, neuvedla.

Intersnack se loni dostal do zisku 24,3 milionu korun po předloňské ztrátě 59 milionů Kč. Tržby meziročně vzrostly téměř o tři procenta na 1,37 miliardy korun. V ČR loni Intersnack zaměstnával 319 lidí. Firma je v ČR od roku 1993, výroba brambůrek začala v tehdejším Československu v roce 1982 pod zemědělským družstvem, tehdy se chipsy Bohemia poprvé objevily na agrosalonu Země živitelka. Intersnack prodává brambůrky, snacky, křupky, slané pečivo a oříšky pod značkami Bohemia, Canto, Pom-Bär a Chio. Má továrny v Choustníku a Hradci Králové.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru