Vizovická likérka nabízí líh vhodný i k přípravě dezinfekce

Alkoholické nápoje

Vizovická likérka nabízí líh vhodný i k přípravě dezinfekce

25.03.2020 07:27:00

Vizovice (Zlínsko) 25. března (ČTK) - Vizovická likérka RUDOLF JELÍNEK nabízí šestasedmdesátiprocentní líh vhodný i k přípravě vlastní dezinfekce. Kvůli legislativě není možné, aby likérka na trh dodávala přímo dezinfekční prostředky, proto do prodeje připravila alespoň základní složku, líh. Příprava dezinfekčního roztoku je jednoduchá, návod je přímo na etiketě lahve. Prvních 4500 půllitrových lahví Velejemného lihu likérka stočila v pátek, v pondělí pak podobné množství, řekl ČTK obchodně-marketingový ředitel likérky Miroslav Motyčka.

"Poptávka je, lahve z první várky jsou v podstatě pryč, rozdali jsme je zaměstnancům a partnerským firmám. Prodáváme také na e-shopu," uvedl Motyčka. Cena lahve je 229 korun s DPH, podle likérky jde v podstatě o nákladovou cenu, výrobní náklady a spotřební daň, kterou musí odvést státu.

Na výrobu dezinfekce je třeba pět dílů lihu, jeden díl vody a 20 mililitrů peroxidu vodíku. Pokud nemají lidé peroxid k dispozici, mohou výslednou dezinfekci využívat i bez něj. Musí však počítat s tím, že líh pokožku silně vysuší. Když se líh nespotřebuje na přípravu dezinfekce, lze jej podle Motyčky zředit destilovanou vodou a využít pro přípravu domácí ořechovky nebo višňovky či jiných likérů.

Likérka je nyní podle Motyčky na polovině běžných tržeb v tomto období. "Polovina našeho prodeje směřuje do gastronomie, která nyní nefunguje. Rostou tržby na e-shopu, ale to nepokryje ztrátu," uvedl Motyčka.

Likérka zaměstnává 140 lidí, asi 30 procent pracuje z domova, obchodní zástupci čerpají dovolenou. U výrobních a technických profesí se zavedla opatření, aby se lidé potkávali co nejméně, v podstatě se firma rozdělila na dvě skupiny. Výroba jede podle Motyčky dále, všichni zaměstnanci mají roušky, všude, kde to dává smysl, je k dispozici dezinfekce a zavedla se další hygienická opatření. Pokud by však omezující opatření trvala déle, není vyloučeno, že by se výroba musela omezit. Likérka se zajímá o státní podporu pro firmy, na které dopadla opatření kvůli šíření nového typu koronaviru.

Likérka drží počet zaměstnanců. "Cítíme velkou podporu ze strany zaměstnanců, mají zájem na tom, aby firma jela dál," uvedl Motyčka.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru