Výroba potravin

Veletrhu Gulfood v Dubaji se zúčastní 9 firem z ČR a Marian Jurečka

06.02.2015 14:10:10

Praha 6. února (ČTK) - Nejvýznamnějšího potravinářského veletrhu v arabském světě Gulfood, který se od neděle uskuteční v Dubaji ve Spojených arabských emirátech (SAE), se letos zúčastní devět českých firem. Do Dubaje se vypraví také ministr zemědělství Marian Jurečka, informovalo dnes ministerstvo (MZe). Veletrh Gulfood je s francouzskými veletrhy SIAL a německou výstavou Anuga mezi nejvýznamnějšími přehlídkami potravinářství na světě.

"Čeští potravináři a zemědělci by měli mít zájem vyvážet a ministerstvo je připraveno je v tom aktivně podporovat," uvedl Jurečka. MZe proto chce firmám zvýšit příspěvky na jejich účast na zahraničních veletrzích. "Protože pokud na nich nebudou, mohou jen těžko získávat nové kontrakty a nové příležitosti," dodal ministr. Úřad chce také firmám pomoci s překlady a poskytovat jim informace o předpisech v cílových zemích.

Pod patronací MZe se v Dubaji letos představí výrobce cereálních výrobků Emco, konzervárny Hamé, obchodník s mléčnými výrobky Laktos, Mlékárna Hlinsko, výrobce směsí pro pekaře a cukráře Semix Pluso a producent instantních potravinových směsí Simandl. Samostatně se budou v komoditně zaměřených halách prezentovat obchodníci s mléčnými produkty Interlacto a Lacnea a firma Al-Namura, která mimo jiné vyrábí energetické nápoje.

Spojené arabské emiráty patří v regionu mezi nejvýznamnější obchodní partnery Česka. Vzájemný obchod v posledních letech spíše stagnuje, jeho bilance je však dlouhodobě výrazně kladná ve prospěch českých vývozců. V posledních letech obrat obchodní výměny mezi ČR a SAE je okolo 300 milionů korun ročně.

Z Česka se do SAE vyváží především mléčné produkty, cukr, čokoláda a minerální vody. Právě pro tyto skupiny výrobků je možnost uplatnění českých výrobků na tamním trhu nejvyšší. Zájem je zde také o cukrovinky, cereálie a nealkoholické nápoje. Pro atraktivnost země pro potravináře hovoří také skutečnost, že spotřeba potravin v SAE v posledních letech ročně rostě o pět až sedm procent. Hlavním důvodem je zvyšující se počet obyvatel a jejich rostoucí kupní síla.

Minulého ročníku veletrhu Gulfood se zúčastnilo 4500 vystavovatelů, 110 národních pavilonů navštívilo takřka 82.000 odborníků ze 170 zemí. Arabský poloostrov je jednou ze strategických oblastí pro český agrární vývoz. Jednou z pěti zemí, v nichž by měli ještě během letošního roku na českých ambasádách začít působit agrární diplomaté, je právě Saúdská Arábie. Odborníci, kteří mají českým výrobcům zemědělských a potravinářských produktů pomáhá pronikat na cizí trhy, mají nastoupit také do Ruska, Srbska, Číny a na Ukrajinu. MZe vypsalo s ministerstvem zahraničních věcí na tyto pozice začátkem ledna výběrová řízení.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru