Masný průmysl

Ve vimperské masně obnovili jatka a prodávají vlastní maso

29.10.2016 08:56:45

Vimperk (Prachaticko) 28. října (ČTK) - Vimperská masna obnovila porážku vepřového a hovězího dobytka a prodává vlastní maso. Nové vedení se víc zaměřuje na výrobu výběrových uzenin. Maso i uzeniny prodává ve vlastní prodejně. ČTK to řekl ředitel masokombinátu Jaromír Kloud, který v podniku pracuje od letošního března. "Zatím jsme udělali několik zkušebních porážek, které nejsou pravidelné a zpracovali stovky zvířat. Víme, kde jsou chyby, snažíme se je teď odstranit," řekl Kloud.

Nové vedení masokombinátu vyměnilo management podniku. "Angažovali jsme lidi, kteří zde v minulosti dlouhá léta pracovali v době, kdy masna skvěle fungovala. Někteří se dokonce sami ozvali. Stejné je to ale i u dělnických profesí. Lidé nám volají a mají zájem u nás pracovat," ocenil Kloud.

Vimperská masna se zaměřuje na výrobu výběrových uzenin a vypověděla smlouvy s firmami, jimž dodávala nejakostní salámy pro výrobu lahůdkových salátů. "Jednalo se o tuny tohoto zboží. Ani tak to pro nás nebylo výhodné," vysvětlil Kloud, který byl do dubna předsedou Českého svazu zpracovatelů masa. Podle něj se podnik vrací k zásobování českého tradičního maloobchodu kvalitními výrobky.
"Produkty, které jsou opravdu vyráběné z vepřového a hovězího masa. Naše výrobky jsou v prodeji v sítích prodejen Coop, Eso market, Flop. Od listopadu bude naše zboží také v síti prodejen Globus. S manažery ostatních sítí jsme zatím v jednání, vše je záležitostí měsíců," řekl.

Objem výroby zveřejnit nechtěl, do roka se ale chce dostat na dvojnásobek. "V srpnu jsme měli takovou výrobu, kterou plánujeme stabilně. Je to zhruba o 45 procent více, než když jsme sem přišli," vysvětlil. Masna má ve svém areálu i podnikový obchod. "Tržby jsou zde zhruba dvojnásobné, než jsem předpokládal," prohlásil Kloud. Podnikové prodejny chce otvírat i dál.

Firma se zaměřuje na trvanlivé salámy, klobásy a fermentované uzeniny. Hodlá rozvíjet i výrobu kvalitních párků a plísňových salámů. "Vimperská masna byla známá výrobou eso párečků. V té pokračujeme. Nově jsme do nabídky zařadili eso párečky debrecínské a krůtí. O toto zboží je velký zájem," nastínil Kloud. Měsíčně vyrobí více než deset tun těchto párků, které se prodávají většinou v tradičním maloobchodu. "Do budoucna chceme tuto výrobu zdvojnásobit," řekl šéf masokombinátu.

Podnik, který funguje od roku 1963, v posledních letech stagnoval a omezoval produkci. Ve Vimperské masně dřív pracovalo až 250 zaměstnanců, ještě v roce 2008 zaměstnávala 160 lidí. Nyní má podnik asi 70 pracovníků. V říjnu firma obdržela dvě ocenění v soutěži Česká chuťovka.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru