Pivovarství

Ve vesničce Letiny na Plzeňsku otevřeli místní akciový pivovar

02.07.2014 16:25:21

Letiny (Plzeňsko) 2. července (ČTK) - Sedm místních založilo v Letinech, vesničce 30 kilometrů od Plzně, Akciový pivovar Letiny, který chce navázat na tradiční vaření piva v malých obcích. Minipivovar, restaurace a sál, které se otevřou v pátek, vznikly z chátrající vesnické hospody. S opraveným místním kostelem se mají stát společenským a kulturním centrem oblasti, řekl ČTK akcionář Lubomír Krýsl. "Všichni akcionáři mají vztah k Letinám, bydlištěm nebo sem pravidelně jezdí," uvedl. Odkoupili minimálně jednu akcii v hodnotě jednoho milionu korun. Firma se nebrání rozvoji, pokud bude fungovat a vydělávat. "Máme spoustu dalších plánů, takže nevylučujeme zvýšení jmění," řekl. Nové akcionáře musí schválit správní rada.

"Ať se každému, kdo se piva napije, dostává zdraví těla a ochrany duše," řekl při žehnání varny plzeňský biskup František Radkovský. Podle něj se v hospodě vždy všechno domluví a je nutné, aby se tam lidé scházeli. V obci jsou tři malé hospody z garáží. "To je špatně, protože jsou tu tři tábory, které se spolu nedomluví," uvedl Krýsl. "Je dobře, že to tady je. Když tu mají lidé bydlet, tak potřebují zázemí a kulturu," řekl Jaroslav Vraný, starosta Letin s 640 obyvateli.

Majitelé se nebojí, že je restaurace daleko od vělkého města. "Lidé se v okolí nemohli dobře najíst, pobavit a posedět. Chtěli jsme, aby tu byly důstojné prostory na oslavy," uvedl Krýsl. V hospodě skončila před pěti lety vývařovna německé firmy. Akcionáři ji po několika letech neúspěšných snah loni v prosinci koupili. Přestavba se vešla do deseti milionů korun.

Pivovar může denně vyrobit pět hektolitrů piva a v případě velké poptávky může varny rychle rozšířit. Letinské pivo se vaří z vyhlášené místní vody, která se v hospodě také čepuje spolu s pěti druhy Letinských piv. Pivo se nebude prodávat nikde jinde než v Letinech. Vlastní "desítka", na kterou jsou lidé na vesnici zvyklí, bude za cenu desetistupňových piv v oblasti. "Bude tu klasická česká kuchyně - svíčková, zvěřina a ragú za nižší ceny než v Plzni," řekl šéfkuchař Pavel Tichý. Podle něj v okolí, tedy v Přešticích, Blovech a Spáleném Poříčí, nic podobného není.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru